29. června–5. července 2021
Aktuální
vydání
04
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Běh může být duchovní zážitek

28. 6. 2021

|
Tisk
|

Obuli sportovní boty, jednou zkusili vyběhnout – a už nepřestali. Běžci z řad kněží, kterým sport pomáhá i na duchovní cestě. „Při běhu jsem zažil tak hluboké vnitřní ztišení v Boží přítomnosti jako na exerciciích po několika dnech v tichu,“ říká jeden z nich.

image:Image „Překonávání pokušení, strachu, pohodlnosti, hledání smyslu...,“ vypočítává další zkušenosti z běhu P. Pavel Semela.
„Překonávání pokušení, strachu, pohodlnosti, hledání smyslu...,“ vypočítává další zkušenosti z běhu P. Pavel Semela. Snímek z archivu P. Semely

Běhání je v kurzu. Tisíce amatérů vyrážejí na závody do měst nebo přírody, sami nebo s rodinou, ale i na nepřeberné množství benefičních akcí. Mnoho lidí ale vybíhá také ve volném čase jen tak „si pročistit hlavu“. Jeden z nejlevnějších a nejdostupnějších sportů totiž nespočívá na překonávání rekordů: je prostorem odpočinku a může vést také k usebrání a modlitbě.

Duchovní správce pražské farnosti u sv. Antonína v Holešovicích Pavel Semela se běhání značnou část života záměrně vyhýbal. „Dlouho jsem byl přesvědčený, že běh není nic pro mě. A pak jsem ve 33 letech zjistil, že nejen zvládnu uběhnout maraton, ale ještě to může být úžasné, obohacující a rozvíjející. K mému velkému překvapení se běh stal důležitou součástí mého života,“ svěřuje se KT kněz, který u maratonské vzdálenosti nezůstal a vydal se o kus dál. Nejraději běhá v přírodě a zejména v horách – startoval už i na horských ultramaratonech, jejichž trať přesahovala délku stovky kilometrů. Jeho dosavadní rekord co do délky je 161 km v závodě na 24 hodin. Později k běhu přidal ještě kolo a plavání a absolvoval dlouhý triatlonový závod na „ironmanské“ trati (3,86 km plavání, 180,25 km na kole a 42,2 km běhu).

Pro slovenského jezuitu P. Leopolda Slaninku, který působí v Liberci, byl naopak sport důležitou součástí života už v mládí, byl totiž nadějným závodníkem v biatlonu. „Sportovní kariéru jsem ukončil jako osmnáctiletý. Přijal jsem tehdy pozvání na cestu kněžství. Bůh mi jakoby říkal: ‚Já tě naučím běhu ještě rychlejšímu, který překoná všechny tvé představy.‘ A po letech jsem se ke sportu vrátil, i když v jiné formě,“ vzpomíná jezuita.

Pro P. Semelu je běh nejen skvělou činností k odreagování, ale i prostředkem k tomu, aby se posunul na životní i duchovní trati. „Je pro mě zdrojem silných a hlubokých zážitků. Přinesl mi zkušenosti s různými krizemi na trati i poznání, že každá z nich zase přejde. Zažil jsem, jaké to je, vyčerpat všechnu energii, podělit se o svou slabost i dostat novou sílu dostat se nakonec do cíle. Běh je pro mě velkou školou vytrvalosti a trpělivosti,“ popisuje. Čerpá z něj i v ostatních aspektech života. „Některé zkušenosti určitě mají i duchovní rozměr. Mohl bych přidat další, jako je překonávání pokušení, strachu, pohodlnosti, hledání toho, co mi skutečně dává smysl a jsem ochoten za tím jít. Při běhání se dá také vyvětrat hlava nebo ledacos promyslet,“ vypočítává P. Semela s tím, že běh může poskytnout i čas pro modlitbu: „Pravidelný rytmus kroků a dechu, radost z pohybu, krása přírody nebo naopak monotónní kroužení po oválu k tomu mohou přispívat. Při běhu jsem zažil tak hluboké vnitřní ztišení v Boží přítomnosti jako na exerciciích po několika dnech v tichu.“

Endorfiny a Duch Svatý

S tím, že lze skloubit běh i duchovní život, souhlasí také P. Slaninka. „Když mi bylo čtyřicet a pracoval jsem v psychicky náročném prostředí jako šéfredaktor slovenského programu Vatikánského rozhlasu, uvědomil jsem si, jak důležitý se stal pro mě běh i kvůli psychickému uvolnění, regeneraci duševních i fyzických sil, nabytí vnitřní harmonie a pokoje, který je tak důležitý při hledání nejlepších řešení v mé práci,“ uvažuje nad svou motivací k běhu kněz, který vystudoval v Římě také psychologii.

Pochvaluje si i endorfiny, které běh vyplaví. „Je pravdou, že skutečný pokoj je darem Ducha Svatého, ale my ho můžeme přijmout jenom přes jakousi plazmu duše. Jinými slovy, běh nebo jakýkoli sport v našem mozku vytvoří potřebné endorfiny, které nám pomůžou přijmout a naplno prožívat dary Ducha Svatého. Na tuhle zkušenost jsem si později často vzpomínal, když jsem se stal ředitelem centra psychologicko-formační podpory pro kněze a řeholníky na Slovensku,“ vysvětluje a dodává, že duchovní by měli dbát na prostředky, jak uvolnit napětí, zvládat stres či samotu.

A protože běžců přibývá, je to sport vhodný i pro utužování nebo hledání nových přátelství. „Osobně jsem to zažil v roce 2018, když jsem s přáteli absolvoval štafetového,železného muže‘ v Piešťanech, kdy jsme nejen běhali, ale také plavali a jeli na kole. Byl to překrásný endorfinový zážitek, ale také zážitek lidské spolupatřičnosti, hlubokého přátelství a opravdové prožívání ducha Lásky – jak k tomu zve už zakladatel jezuitů sv. Ignác,,abychom nacházeli Boha ve všem‘,“ uzavírá P. Slaninka.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou