14. 12. 2021
|Jak vypadá příprava na Vánoce v Kolumbii, kde je v prosinci slunečné počasí s teplotami kolem 15 stupňů? A jaké tradice se ve většinově katolické Kolumbii stále drží?
Velký důraz kladou Kolumbijci už na 7. prosinec – předvečer Slavnosti Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu, kdy během Dne svíček (Dia de las Velitas) ozáří ulice miliony těchto malých světel. Celé rodiny vycházejí do ulic a každá rozsvěcuje až stovky svíček. Utváří tak symbolicky světelnou cestu pro Pannu Marii, aby mohla až k nim domů přinést Boží požehnání.
„V tento den se scházejí celé široké rodiny, aby zapálily svíčky a podělily se o víno, zákusky a sušenky. Druhý den mnoho rodin vyvěšuje před svými domy bílomodrou vlajku s obrazem Panny Marie,“ popisuje Alberto Rivera, ředitel organizace DAHW Kolumbie, která spolupracuje s českou Likvidací lepry. I v předvánočním shonu si našel čas, aby odpověděl KT na pár otázek po e-mailu.
Právě touto mariánskou slavností pro mnohé v Kolumbii začíná oslava Vánoc. „Jsou nejočekávanějšími svátky v roce a lidé se na ně připravují od začátku prosince,“ pokračuje Rivera. Už během adventu se v mnoha rodinách, kostelích a na veřejných místech stavějí betlémy s jesličkami. „Kromě Svaté rodiny jsou kolem jesliček také zvířata a většinou nechybí ani tři mudrci, které k Ježíškovi přivedla hvězda,“ připojuje. Přestože je v Kolumbii teplo, zvířata malého Ježíše zahřívají. Podobně jako jiní Jihoameričané mají místní lidé rádi výrazné barvy a domy i celé ulice jsou tak lemovány mnoha barevnými světly. Turisté z různých částí země, ale i ze zahraničí často míří zejména do Medellínu, hlavního města kraje Antioquia, vyhlášeného svou vánoční výzdobou.
Hlavní duchovní příprava na Vánoce startuje pro Kolumbijce 16. prosince, kdy se začínají modlit speciální novénu – Novena de aguinaldos (novéna dárků či koled). Modlí se ji většinou před jesličkami, ale nejen doma či v kostelích, je zvykem se ji modlit také třeba v obchodních centrech – jednoduše všude tam, kde jsou betlémy. Jako většina novén se skládá z krátkých textů zamyšlení doprovázených modlitbou k Panně Marii, sv. Josefovi a malému Ježíši (Nino Jesús). Její součástí je ale i zpěv koled zvaných villancicos a doprovázených na hudební nástroje.
„Tato novéna končí 24. prosince a má symbolicky pomoci sv. Josefovi a Panně Marii při cestě do Betléma,“ připojuje Alberto Rivera s tím, že každý večer během této novény je zvykem být jako rodina pospolu, dát si víno a něco dobrého k tomu. Typickým jídlem bývá zejména vánoční pudink zvaný natilla se smaženými kuličkami z mouky a sýru buňuelos a tamales (hmota z rýže s masem a zeleninou zabalená v banánovém listu), často se pije také horká čokoláda.
Novéna má původ v 18. století a je pravidelnou součástí přípravy na Vánoce v Kolumbii, Venezuele a Ekvádoru. Původně ji vytvořil františkán P. Fernando de Jesús Larrea, postupně se její text několikrát aktualizoval.
Vrcholem vánočních oslav je v Kolumbii, stejně jako u nás, Štědrý večer. „Širší rodiny se večer znovu sejdou, obvykle v domě prarodičů. Dají si společně tradiční kolumbijské jídlo, což bývá hustá polévka z kuřete zvaná ajiaco s kukuřicí a avokádem, kuře nebo vepřové maso s nádivkou, salát s nakládanou zeleninou, malé žluté brambory, různé speciality z banánů a spousta sladkostí,“ přibližuje Rivera. Druhý den se peče obvykle krůta nebo je calentado (ohřívané jídlo) od štědrovečerní večeře.
Další rozdíl oproti Česku je v čase nadělování. Dárky se v Kolumbii nerozbalují hned večer, ale až po půlnoci, kdy naplno začíná oslava narození Božího dítěte. Malé děti tou dobou už dávno spí a své dárky najdou pod stromečkem 25. prosince časně ráno. Dárky zde dostávají především děti. I chudší lidé, kterých je v Kolumbii velké množství, se snaží své děti nějak obdarovat.
Přestože jde o kontinent, který má výrazně blíže k Severní Americe (a tedy k USA) než Evropě, vliv Santa Clause tu není příliš patrný. „Děti věří, že jim dárky nosí Ježíšek. Začátkem prosince mu proto píšou dopisy s tím, co by si letos přály. Rodiče pak dárky umístí potají vedle jesliček,“ dodává Alberto Rivera.