17.–23. srpna 2021
Aktuální
vydání
20
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

V nových prostorech s novými pořady

17. 8. 2021

|
Tisk
|

Loni jsme se na vás obraceli s žádostí o podporu přestěhování Proglasu do nových prostor. Stěhování pak probíhalo uprostřed zimní covidové vlny, a mnoho lidí považovalo záměr stěhovat se v tak nejisté době za čiré bláznovství.

image:Image Živé vysílání z Muzea městské hromadné dopravy v Praze.
Živé vysílání z Muzea městské hromadné dopravy v Praze.

Proto patří dík každému z vás, že jste tomuto projektu skrze svůj dar projevili důvěru. Samotnému stěhování a úpravě prostor však předcházela i postupná změna ve vysílacím programu. Chceme být ještě blíže posluchačům a přinášet pohledy na zásadní dění v církvi i ve společnosti aktuálně, z úhlu křesťana prožívajícího svou víru v dnešním světě. Postupně jsme k tomu vytvořili nové rozhlasové formáty.

Diskutujeme, inspirujeme

První vlaštovkou byl pořad „Na dřeň', cílený na mladé přemýšlivé lidi. S nápadem přišla během roku 2019 Alžběta Havlová. Mladí lidé od 18 do 25 let jsou věková skupina, která rozhlas jako takový poslouchá zcela minimálně, tuto nevýhodu ale odstranilo zařazení pořadu do podcastových platforem. Během několika měsíců pak začaly přicházet reakce i od posluchačů středního i staršího věku. Chci vyjádřit vděk svým mladým kolegům i vám posluchačům za vzájemné obohacení, připomínky, kritiku i dialog doprovázející jednotlivé díly tohoto pořadu. Velkým povzbuzením je také získání Novinářské ceny nadace OSF za rok 2020 v kategorii audiovizuální žurnalistiky za nejlepší rozhovor, besedu nebo diskuzi, a to za pořad s Jiřím Kylarem a Martinou Vintrovou o sexuálním zneužívání v katolické církvi.

Loňská jarní vlna covidu přinesla obrovský nárok na aktuálnost informací a blízkost posluchačům při nemožnosti setkávat se s hosty tváří v tvář. Zrodilo se tak „Dopoledne s Proglasem“. Marcela Kopecká, Kateřina Rózsová, Jan Krbec a další zvou k rozhovoru do studia či po telefonu inspirativní osobnosti. Nyní o prázdninách zase navštěvují muzea, kláštery, hrady apod., odkud vysílají živě, aby přiblížili jejich jedinečnou atmosféru a historii.

Na podzim roku 2020 se přidalo „13+“. Tento dynamický formát v délce pětadvaceti minut vzniká během pouhých několika hodin před vysíláním. Umožňuje tak Anežce Jakubcové, Filipu Breindlovi a Ondřeji Havlíčkovi reagovat na nejnovější události.

Nejmladším ze čtyřlístku přírůstků je pak pořad „Za 5 pět“ Hany Scharffové a Petra Viziny. „Dozvědět se víc,“ stojí ve zvukovém záhlaví. Tento cíl jsme si s oběma ostřílenými mediálními harcovníky předsevzali v květnu letošního roku. Komplexita a náročnost společenských témat se tu střídá s neotřelými zkušenostmi respondentů žijícími v nejrůznějších zemích světa.

Na podzim 2020 se Proglas v osobě redaktora Milana Tesaře ujal vedení panelu World Music Charts Europe www.wmce.de. Jde o skupinu 42 redaktorů z významných evropských rádií, kteří každý měsíc sestavují respektovaný žebříček nejlepších hudebních alb z celého světa (především z žánrů tradiční, folkové nebo akustické hudby). Pro naše rádio to znamená nejen prestiž, ale především snadnou dostupnost kvalitní hudby z celého světa. Vydavatelé dokonce posílají CD pro všech 42 členů panelu ve velkých balících do Proglasu, přispívají nám na poštovné a od nás pak tato hudba vždy jednou měsíčně putuje v obálkách do jednotlivých evropských rádií. Téměř denně k nám na recepci nosí pošťáci balíky s cédéčky – z Polska, Finska, Francie, Faerských ostrovů, Kanady, Chile nebo Tchaj-wanu. Spoustu zajímavých nahrávek tak máme i v rámci celé Evropy jako jedni z prvních. A nejen to. Domluvit si rozhovor s hudebníkem z kteréhokoli místa na zeměkouli je pro nás nyní mnohem snazší než dřív. Druhou novinkou je zřízení webu www.hudebnirozhovory.cz. Najdete na něm rozsáhlý archiv našich hudebních rozhovorů z cyklu „Jak se vám líbí“ za posledních patnáct let. Pořady můžete vyhledávat podle data, žánru, hosta a dalších kritérií. Web vznikl díky podpoře Ministerstva kultury České republiky a každý týden na něm přibývají další a další rozhovory. MILAN TESAŘ, hudební redaktor

O autorovi| PAVEL MIKŠŮ, šéfredaktor

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou