17.–23. srpna 2021

Díky vám se daří velké dílo

17. 8. 2021

Znovu a znovu s radostí zjišťuji, že Proglas je naše společné dílo, dílo tvůrců a posluchačů, lidí v nejrůznějších životních situacích.

image:Image Letní pozdrav z atria nového sídla.
Letní pozdrav z atria nového sídla. Snímky v příloze archiv Radia Proglas

Místo slova „posluchač“ bychom ale měli zavést nový pojem; vždyť se dnes už vlastně jedná o uživatele různých platforem, kterými jsou vedle základního rozhlasového vysílání Proglasu jeho audioarchiv – tu a tam s videem, jeho sociální sítě nebo služba audioknih Slyš.to; také sem patří mediální záštity a propagace mnoha akcí.

Důvod k radosti

Dokladem mé radosti je podařené přestěhování hlavního pracoviště Proglasu v Brně z Barvičovy ulice na Olomouckou. Dnes už se to nemusím ostýchat říci: Nejde o pouhé přestěhování, ale o vybudování nových ploch s novými kvalitami, jaké si ve 21. století jistě všichni zasloužíme.

Díky vaší štědrosti jsme mohli vybudovat a začít užívat výborně vybavené prostory.

Moc děkujeme za skutečné srdce Proglasu, jímž je kaple Ducha Svatého s právem uchovávat eucharistii.

Moc děkujeme za možnost zastavět o něco větší plochu; právě tak velkou, abychom ani dnes, ani v budoucnosti nebyli omezováni v rozvoji. Na Olomoucké přibyla oproti Barvičově jedna střižna a dvě režie, nahrávací kabinka a dva pokojíky pro odpočinek. Také hygienické zázemí konečně odpovídá počtu pracovníků. Po malém studiu Jónatan, dříve Goliáš, máme teď opravdu velké studio, které jsme pojmenovali Koncertní. Tím vyjadřujeme jeho univerzální využití pro koncerty do živého vysílání i do záznamu, s publikem i bez, pro studiové nahrávky alb a konečně pro zapůjčování institucím pro jejich setkávání, kurzy, školení.

Ke Koncertnímu studiu přiléhá velkorysý prostor společenské místnosti, s krásným výhledem do atria, ve které se kromě pěti tisíců knih nachází velká projekční plocha, velkoplošný televizor a několik zákoutí s posezením pro různé příležitosti.

Díky vaší štědrosti můžeme pomáhat těm, kteří pomáhají, kde je právě potřeba; vysíláním a ostatními platformami Proglasu procházejí desítky čísel různých kont a slyšet můžete stovky rozhovorů s těmi, jimž je potřeba pomoci, i s těmi, kteří jim pomáhají.

Podporou Proglasu pomáháte pomáhat, přesněji cílíte své dary důvěryhodným neziskovkám a snadno zachytíte zpětnou vazbu své dobročinnosti. Zvláště jsme vděčni za to, že se tyto vaše dary sešly mimo běžné příspěvky na každoměsíční provozní náklady Proglasu.

Od srpna 2020 do dneška se slilo sedm tisíc potůčků do řeky o mohutnosti 8,3 milionu korun. To všechno pod tíhou koronavirových omezení. Rozdíl mezi předpokládanou potřebou a skutečností je tedy jen asi 2,7 milionu.

Podpora podle vlastní chuti

Hlavním úmyslem této přílohy je tedy poděkovat vám dárcům a vlít vám pocit dobře podpořeného díla, jež má smysl.

Druhým úmyslem je požádat o další dílky puzzle do příběhu tohoto rozhlasového média v rukách křesťanů. Co můžete podle svého uvážení podpořit, je rozepsáno na dalších stranách.

Zde alespoň stručně: Můžete přispět na nájem za větší plochu a také na vyšší platby za energie. Také jsme po rozvaze přikoupili několik parkovacích míst a přidali jeden úložný prostor pro uschování cenných technologií. Pokud se vám zalíbí některý z konkrétních účelů, podpořte právě ten: můžete přispět na zakoupení digitálních varhan, podpořit rozvoj režie Michael, pomoci dokončit zadní část redakce, koupit nám židli, ulehčit návštěvu kaple osobám s tělesným omezením, mít podíl na krásných koncertech, usnadnit finalizaci nahrávek, zdokonalit zvuk při mších svatých z vybraných kostelů, pořídit stan pro návštěvy u vás posluchačů, usnadnit práci redaktorů v terénu, podpořit svatohostýnský vysílač nebo pomoci nahradit dosluhující kopírku.

Všem dárcům ze srdce děkujeme.

S křesťanskou vírou nám sv. Cyril a Metoděj přinesli překlad Písma. Věděli, že je třeba rozumět, abychom si mohli pamatovat. Pamatovat si, abychom mohli poznávat. Poznávat, abychom mohli více milovat. I my máme úkol apoštolů: dávat vědět druhým, čím se naše mysl zaobírá a srdce přetéká. Děkuji i prosím za všechny v Radiu Proglas, aby svým vnitřním zakotvením a svou službou povzbuzovali k dobrému dílu, ve kterém je Bůh na prvním místě. Mons. VOJTĚCH CIKRLE, biskup brněnský

O autorovi| Mons. MARTIN HOLÍK, ředitel Radia Proglas