17.–23. srpna 2021

Zpravodajství a publicistika ve vlastním

17. 8. 2021

Tým zprávařů připravuje pro posluchače Proglasu zprávy, zajímavé příspěvky mezi písničkami během dne a od minulého roku i pořad „13+“, který reaguje na aktuální dění a vysílá se vždy ve všední dny po 13. hodině.

I když na plný úvazek pracují v této redakci jen tři lidé a ostatní mívají směny zhruba dvakrát týdně, nové prostory přišly velmi vhod. Moderátoři a tvůrci pořadu „13+“ Anežka Jakubcová a Ondřej Havlíček a vlastně i vypomáhající redaktor Daniel Blažke měli ve starých prostorách kanceláře každý na opačném konci budovy. Domluva a přesuny sem tam nebyly vůbec jednoduché. Nyní sedí všichni pohromadě a mají k dispozici vlastní počítač i skříně pro osobní věci, stejně jako téměř každý z pracovníků Proglasu. Jen některé stoly jsou sdílené. Také fenka Safi naší nevidomé kolegyně Jany Kuklové se těší většímu prostoru pro svůj pelíšek.

Do místnůstky zprávařů se dříve moc lidí nehrnulo. „Ticho a soustředěnost na překlady ze zahraničních agentur a zpracovávání záznamů rozhovorů si nikdo nedovolil narušovat. A pouštět se do někdy bouřlivé diskuze také ne,“ usmívá se editorka Kateřina Vitouchová, která každodenně připravuje i vysílání Dnešek v kalendáři. Nyní každý vidí, v jaké fázi jsou přípravy příspěvků a co může očekávat. „Nové uspořádání posiluje kolektiv napříč redakcemi a pracovními zařazeními, protože jsme prostě víc spolu,“ shrnuje redaktorka Eva Svobodová.

Jsme na dosah vysílací režii, tj. režii Gabriel, ze které jde vše do éteru. Stačí moderátorčin úsměv, mávnutí nebo významné poklepání na hodinky a víme, že je potřeba dodat další zprávičky nebo se nedaří navázat spojení s respondentem do živého vysílání a je potřeba jednat. Pochvalujeme si také speciální místo komentátora a editora Filipa Breindla, který má téměř každého na dosah nejen pohledem, ale i radou, vysvětlením a povzbuzením k lepšímu výkonu. Práce se dále proměnila díky nové možnosti natáčet rozhovory ve více střižnách a pak v nich v klidu připravovat pořady „Studia Brno“, na jejichž tvorbě se také členové týmu podílí.

Bližší dostupnost centra města jak pro snazší dopravu do zaměstnání, tak pro natáčení reportáží si často pochvalují zprávaři Anna Janošková nebo Dominik Číž. A na závěr si dovolím citovat kolegyni Anežku Hlávkovou: „Přestože už nesedíme na kopci, neztratili jsme rozhled.“ A stále nám také můžete psát na e-mail public@proglas.cz.

Žijeme v nelehké době plné nejistot a obav, den za dnem se snažíme vyhledávat důvěryhodné zdroje informací a zachovat si nadhled a naději. Radio Proglas v tom pomáhá. Přináší zprávy o aktuálním dění a vytváří prostor pro nadechnutí se a rozhlédnutí po duchovní krajině našeho života. MARTINA VIKTORIE KOPECKÁ, farářka Církve československé husitské

O autorovi| JAROSLAVA OTRADOVCOVÁ, vedoucí zpravodajství