17.–23. srpna 2021

Produkce jako motor vysílání

17. 8. 2021

Produkce je nejmladší oddělení Proglasu. Oficiálně bylo ustanoveno v době prvních omezení spojených s koronavirovou pandemií, takže začátky nebyly úplně jednoduché. Co má asi takový produkční na starosti?

image:Image Zleva Pavel Šaněk, Kateřina Kovaříková, Sabina Hauserová, Jitka Ingrová a Petr Najman.

V ideálním případě není naše práce vidět – to pracujeme dobře. Snažíme se, aby vše fungovalo hladce a všichni byli zavčas informováni – kolegové napříč odděleními, ale i posluchači. Připravujeme podklady pro moderátory, včetně denního „jízdního řádu“ pro vysílání. Podstatná část naší práce spočívá v kontrole, aby každý dodal včas „to svoje“. Protože rádio vysílá 24 hodin denně, musíme být připraveni řešit nenadálé situace téměř v jakoukoli denní i noční dobu. Chystáme pro vás též program v příloze KT, programové tipy v dalších časopisech nebo obsah newsletteru, k jehož odběru se můžete přihlásit na našem webu. Snažíme se, aby vám nic důležitého z našeho vysílání ani z dění v rádiu neuniklo.

Logicky tak spíše upozorňujeme na práci ostatních než sami na sebe. Přesto alespoň část našeho oddělení můžete slýchat i ve vysílání. Pořad „Kukadlo“ s programovými tipy a novinkami připravujeme každé pondělí. Od 16.00 se na vás těší Sabina Hauserová a Petr Najman. Našeho šéfa Pavla Šaňka uslyšíte zřídkakdy, ale právě on stojí za většinou proglasové grafiky. Má také na starosti organizační stránku přenosů bohoslužeb. Dále s námi částečně spolupracují moderátorka Jitka Ingrová a redaktorka pro folklor a dechovku Kateřina Kovaříková.

Lednové rozšíření týmu produkce nám umožnilo se dále rozvíjet. Nyní pečlivě sledujeme, co vás zajímá – na webu, sociálních sítích i ve vysílání – a snažíme se zlepšovat. Důležitou novinkou, o kterou jste si také psali, je populární forma podcastů. Nabídku našich pořadů na této platformě stále rozšiřujeme. Podcast je v podstatě klasický pořad, ale jeho velkou výhodou je, že lze poslouchat kdykoliv a kdekoliv – třeba z mobilu. Navíc můžete sledovat jen ty pořady, které vás zajímají – podcastové aplikace vás vždy upozorní na nový díl. Výhodou je i možnost si podcast stáhnout a poslouchat jej i bez přístupu k internetu. Touto formou nabízíme pořady „Na dřeň“, „Za 5 pět“, „Myšlenka na den“ a vybrané díly „Dopoledne s Proglasem“. Během podzimu přibudou také „13+“, „Knihovnička“ a „Komentář týdne“.

Aktuální informace najdete vždy na slovo.proglas.cz/podcasty. Podcasty Radia Proglas jsou k dispozici v aplikacích Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Audiolibrix a dalších.

Sociální sítě Facebook, Twitter a Instagram asi většině z vás nemusím představovat. Za zmínku však stojí naše profily na nich. Pokud jsou pro vás důležité důvěryhodné informace, zpravodajství a publicistika, tak by vaší pozornosti neměl uniknout náš Twitter – @radioproglas. Komentátor Filip Breindl pro něj vybírá to nejdůležitější, co se daný den stalo. Pokud přemýšlíte, jak asi vypadáme, jak vypadají naši hosté, a toužíte aspoň trochu nahlédnout do našich prostor, sledujte @radioproglas na Instagramu. Facebook je nejužívanější sítí současné doby. Na stránce Radio Proglas najdete výběr novinek z našeho programu, aktuální zpravodajství i pohled do zákulisí vysílání. Přidejte se k bezmála 7 tisícům fanoušků, kteří nás na Facebooku sledují!

I když je produkce malé oddělení, i nás se pochopitelně dotkl přesun sídla Proglasu na Olomouckou 7. Co nám přinesl? Za prvé dost práce, protože se výrazně podílíme na kampani Rybu neutopíš!, za jejíž podporu na www.rybuneutopis.cz vám moc děkujeme. Přinesl nám ale také konečně samostatný prostor. Ve starém sídle jsme neměli svou kancelář, takže někdy byla přímo detektivní práce najít své kolegy. Nyní jsme si výrazně blíž – stačí rozpřáhnout ruce a dosáhnu na své nejbližší spolupracovníky. Přinést aktuální informaci do vysílací režie bez překonávání schodů nebo vidět, kdo je právě v práci, bez toho, aby člověk opustil pracovní místo, je rozhodně praktičtější.

Vysílání Radia Proglas je natolik kvalitní, že je může poslouchat každý. Nemusí je polekaně vypínat ten, kdo je naladí náhodou. A nadto je jednoznačné, že to je vysílání křesťanské. To je velký um tohoto rádia. Proto mu přeji i nadále neutuchající přísun inspirace. DANIEL ŽENATÝ, předseda Ekumenické rady církví v České republice

O autorovi| SABINA HAUSEROVÁ, produkční