17.–23. srpna 2021

Proglas má konečně skutečnou kapli

17. 8. 2021

Z kaple Ducha Svatého mám radost jako kněz i jako ředitel. Až na Olomoucké vidíme, jak nám na Barvičově chyběla.

image:Image Proglasácký kolektiv při polední modlitbě.
Proglasácký kolektiv při polední modlitbě.

Denně v 10 hodin se nás sejde až pětadvacet pracovníků na krátkou modlitbu s připomenutím podstatných událostí dne, vzpomeneme na ty, kdo mají jmeniny nebo narozeniny, na naše nemocné. To se opakuje ve dvanáct a je jedno, zda proběhne živý přenos polední modlitby nebo přenos z kaple Telepace v Ostravě. Zhruba čtyřikrát týdně následuje interní polední mše svatá pro zájemce. Samozřejmě může přijít kdokoli, stačí zavolat na recepci.

Náš pětadvacet let dodržovaný slib modlit se za zemřelé, nemocné a současné posluchače Proglasu a jejich rodiny při úterních přenášených bohoslužbách od 18 hodin se nám na 85 m2 nové kaple uskutečňuje skvěle. Ještě chceme pozvat vás brněnské a z blízkého okolí, abyste občas přicházeli – sami za sebe i jako zástupci posluchačů. Společenství různých farností se chodí modlit podvečerní růženec do vysílání právě sem.

Zástupci šikovného výrobce z Kozmic u Hlučína se přijeli podívat na ojedinělý prostor naší kaple a navrhli nám pohodlné a elegantní židle, které dokonce opatřili rybou – emblémem prvních křesťanů. Velmi dobře se na nich sedí a jsou stohovatelné.

Jednou měsíčně připravujeme interní adorační den se společným zahájením a zakončením.

Za zdařilé považujeme osvětlení kaple, tvořené úzkými svítidly s vysoce výkonnými pásky z LED diod. Neoslňují a lze u nich nastavovat barevný odstín. V kapli máme i kamery, slouží pro kontakt s moderátorem, ale v budoucnu máme v plánu vysílat i videostream. Kaple má vlastní režii jménem Alžběta; do budoucna bychom rádi doplnili ambon (ten zatím máme půjčený), velikostně vhodnější obětní stůl, později snad také vitrážovou křížovou cestu. Velikým krokem vpřed by bylo pořízení dvoumanuálových digitálních varhan s pedálem, což by jistě ocenili jak varhaníci, tak posluchači. Současným klávesám je právě pětadvacet let… Kaple je tedy středem naší práce a je naší radostí se v ní setkávat.