14. 9. 2021
|Myslím, že rozdělení práce v rodině by vždy mělo odstartovat rodinnou debatou. Co všechno je třeba doma obstarat? Co všechno dělá maminka, co tatínek? S čím byste mohli pomoci vy?
Vytvořte si seznam všech domácích prací a uvidíte, kolik toho je – a pak už můžete mluvit s dětmi o tom, co by mohla být jejich starost. Pokud mají rodiče v hlavě nějaký systém, který by chtěli zavést, doporučuji místo direktivního nařízení ho předložit jako návrh: „Doma je hodně práce, kterou dělá maminka (tatínek), a je potřeba, abyste s tím pomohly i vy děti. Napadlo nás, že by... Co si o tom myslíte? Zkusíme to?“ A pokud děti řeknou, že ne, povzbuďte je, ať přijdou se svým vlastním návrhem. To, co samy vymyslí, bude fungovat lépe (a bude také lépe vymahatelné) než to, co vnímají jako příkaz od rodičů.
U nás doma se nám osvědčil úplně jednoduchý systém na vyndávání nádobí z myčky (je samozřejmě použitelný na jakoukoliv práci). Na lednici máme lísteček se jmény dětí a jeden magnet, který posouváme – ten, kdo vyndá myčku, posune magnet k dalšímu jménu. Pak máme některé další práce (tzv. „sobotní“), které připadají konkrétnímu dítěti (jeden luxuje, druhý myje koupelnu...). Před Vánocemi vytvoříme seznam prací, se kterými je třeba pomoci, a děti se samy napíší k tomu, co si berou na starost.
O autorovi| MARKÉTA SVOBODOVÁ, učitelka a matka čtyř dětí