14.–20. září 2021
Aktuální
vydání
19
Předchozí vydání
Hledat
Doma
Doma

Obsah

Moudrost ukrytá v přírodě

14. 9. 2021

|
Tisk
|

Připomínka sv. Hildegardy (17. září)

image:Image Svatá Hildegarda vymyslela mnoho názvů pro dosud nepojmenované byliny.
Svatá Hildegarda vymyslela mnoho názvů pro dosud nepojmenované byliny. © Jan Hrubý

Světice Hildegarda z Bingenu, učitelka církve, nacházela moudrost všude kolem sebe. V nejmenší rostlince, v celé širé kráse Božího stvoření. Uměla číst také vize, kterými k ní promlouval Bůh.

Už jako dítě trpěla Hildegarda různými nemocemi, byla často slabá, nemohla se zvednout z lůžka. Přesto se dožila na středověk úctyhodného věku – více než 80 let. Narodila se v roce 1098 na německém hradě Bóckelheim jako desáté dítě bohatým rodičům. Coby symbolický „desátek“ byla pak věnována Bohu a svěřena do výchovy benediktinek v klášteře v Disibodensbergu. Její život zde začal klauzurou – tedy pobytem v uzavřené, „zazděné“ části kláštera. Součástí takové klauzury byla ale také zahrada. Na mnoho let se tak možná stala jediným místem, skrze které měla Hildegarda kontakt s vnějším světem. Taková těsná propojenost s rostlinným světem ji formovala a provázela už napořád.

Svatá Hildegarda vymyslela mnoho názvů pro dosud nepojmenované byliny a tyto názvy se dodnes v němčině používají. Při zkoumání přírody měla na paměti stále i lidské potřeby – především těch, kteří trpěli neduhy. Snažila se znovu nastolit v jejich těle rovnováhu pomocí rozličných bylin a jiných pokrmů. Mimochodem, jako první sepsala recept na vaření piva.

Setkávala se s Bohem nejen coby s tvořivou silou v přírodě, ale prožívala i živé rozhovory s ním – přijímala od něj pokyny jako od hlasu ze Zářícího světla a předávala je dál druhým, jak obyčejným lidem, tak papežům a jiným vysoce postaveným lidem. O svých vizionářských obrazech nejprve s nikým nemluvila, až později se svěřila, nechala je zapsat a schválit církevními koncily. Díky jejím vizím se sjížděly ke klášteru početné delegace a světice si vážily. Svatá Hildegarda také milovala hudbu a skládala duchovní písně. Celá okolní příroda se svou florou a faunou pro ni představovala harmonii všeho stvoření. Psala i divadelní hry – například o lidských ctnostech a neřestech.

Pro mě je sv. Hildegarda významná svou odvahou postavit se dobovým zvyklostem. Byla sice pevně zakořeněná v tradici, přesto se nebála ani Boží zvěst stále aktualizovat. Naslouchala Bohu a předávala jeho poselství i dalším. Všem, kteří byli ochotni naslouchat její moudrosti. Ostatně, z té můžeme dnes čerpat i my.

O autorovi| MAGDALÉNA ŠIPKA, autorka diplomové práce Teologie Hildegardy z Bingenu

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou