24.–30. září 2024
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat
Téma
Téma

Obsah

Cože? Už za půl hodiny mám číst?

Téma

24. 9. 2024

|
Tisk
|

O významu dobře odvedené služby předčítání Božího slova hovoříme s biskupem Josefem Hrdličkou, který stál u počátků vzdělávání lektorů v olomoucké arcidiecézi.

image:Image „Lektor nemluví ze sebe ani za sebe, sám ustupuje do pozadí,“ říká biskup Josef Hrdlička.
„Lektor nemluví ze sebe ani za sebe, sám ustupuje do pozadí,“ říká biskup Josef Hrdlička. Snímek František Ingr / Člověk a Víra

„Sdělovací prostředky mají své profesionály, hlasatele, komentátory nebo moderátory a my často obdivujeme jejich vystupování, hlasovou techniku, vytříbený způsob sdělování. Jaké nároky se tedy musí klást na ty, kdo čtou slovo věčného Boha?“ zamýšlí se emeritní olomoucký pomocný biskup Josef Hrdlička a přidává vzpomínku na první setkání lektorů v arcidiecézi, které se brzy po pádu totality uskutečnilo na Svatém Kopečku. „Pozval jsem také známého herce Radovana Lukavského. Ochotně přijal. Bazilika byla zcela zaplněná, mezi lektory byli školáci, mladí lidé, manželé i senioři. Před mší svatou jsem v sakristii pana Lukavského poprosil, aby přednesl čtení z knihy proroka Nehemiáše. On se podíval na hodinky a zděsil se: ‚Ale vždyť mše svatá začíná už za půl hodiny!‘“ vzpomíná.

Pohled na nejlepšího recitátora a odborníka na kulturu mluveného slova, kterému k přípravě na čtení několika odstavců textu nestačí půl hodiny, prý biskupa Hrdličku udivil. „Nakonec ale lekcionář přijal a až do začátku mše svaté se procházel po prázdném nádvoří s tužkou v ruce a podtrhával si věty a dělal poznámky. Když pak text při mši svaté četl, zněl tak působivě, že všichni poslouchali se zatajeným dechem: Boží slovo zaznělo v plné síle a přesvědčivosti,“ dodává biskup.

Nestát Bohu v cestě

Význam služby toho, kdo předčítá Boží slovo, pak dokládá i citátem sv. Augustina: „I když je eucharistie vrcholem života církve, Boží slovo není méně: je to sebesdělení Boha v plnosti Ducha Svatého, je to on sám ve svém, Božím slově.“ A výrok církevního otce pak dále rozvádí podobenstvím: „Když během přijímání upadne proměněná hostie, Kristovo tělo, z ruky podávajícího, všichni se leknou z představy, že Nejsvětější svátost se ocitá kdesi v prachu na zemi. Co se pak děje při čtení, když tolik Božích slov padá na zem, na neúrodnou půdu, na okraj cesty, do trní a na skálu, odráží se od stropů a stěn, od vlažných a nepozorných srdcí, od roztržitých myslí, aniž by se tato setba ujala, vzklíčila, vzrostla, přinesla plody?“

Také proto je podle něj důležitá dobrá příprava. „Lektor nemá a nesmí slovo Boží oslabit, zamlžit, stát mu v cestě, ale má je představit v plné síle i kráse jeho vnitřního obsahu. V tu chvíli jsme zcela ve službách autora, a tím je Duch Svatý. Jím je Boží slovo prodchnuto. Čím více jsme s Bohem zajedno v hloubi svého srdce, své víry, pokory a zbožnosti, tím lépe mu posloužíme,“ říká biskup Hrdlička a doplňuje: „Lektor tedy nikdy nemluví ze sebe ani za sebe, ale vždy ve službě toho, koho cituje. Sám ustupuje do pozadí. A kdo se o to pokouší v poctivé přípravě a hluboké pokoře, ten zcela jistě roste i ve svém osobním vztahu k Bohu a současně rozvíjí i svou osobnost a její schopnosti.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou