24.–30. září 2024
Aktuální
vydání
47
Předchozí vydání
Hledat
Téma
Téma

Obsah

Být hlasem Božího slova

Téma

24. 9. 2024

|
Tisk
|

„Čtení z knihy Džob“ nebo „je to Hospodinova paša“ (místo pascha)… Snad každý návštěvník kostela měl někdy problém udržet při naslouchání Božímu slovu vážnou tvář – v tom lepším případě.

image:Image Číst Boží slovo může kdokoli, nejlepším projevem úcty k této službě je ovšem dobrá příprava.
Číst Boží slovo může kdokoli, nejlepším projevem úcty k této službě je ovšem dobrá příprava. Snímek Filip Hoško / Člověk a Víra

V tom horším nastupuje pocit, který pro KT popsal biskup Antonín Basler: „Když jezdím po diecézi při různých slavnostech, musím někdy na závěrečnou větu lektora ‚Slyšeli jsme slovo Boží‘ v duchu odpovědět: ‚A bylo nám ho líto‘ – a to tehdy, když působí jako přečtené s pocitem ‚už abych to měl za sebou a zase seděl v lavici‘.“

Platí sice, co říká na této dvoustraně koordinátorka kurzů pro lektory v olomoucké arcidiecézi a herečka Martina Pavlíková: „Kdokoli může začít číst Boží slovo.“ Ale aby toto čtení bylo skutečně službou Bohu i shromáždění věřících, je vhodné se na ně také připravit. „Zcela nedůstojné je, když lektor přijde rozpačitě k ambonu, začne listovat, protože neví, co vlastně má číst, a až mu to kněz ukáže, bez jakékoli přípravy a předchozího seznámení se s textem začne číst,“ popisuje biskup Josef Hrdlička, iniciátor zmíněných kurzů, a dodává: „Kdo sám čtenému nerozumí, nemůže to ani posluchačům předávat.“

Přípravou proti trémě

Dobrá příprava je podle biskupa Hrdličky také tím nejlepším lékem na časté trápení lektorů – na trému. „Čím lépe jsme připraveni, tím více tréma ustupuje do pozadí. Navíc i zkušený umělec potvrdí, že jistá zdravá dávka trémy je dobrá, napomáhá interpretovi k soustředěnějšímu a lepšímu výkonu,“ povzbuzuje biskup. Podobně hovoří níže na této straně i jeden z respondentů, břeclavský farář P. Pavel Römer. „Obavy z nepodařeného ‚výkonu‘ jsou větší než samotné odhodlání, odvážným ale štěstí přeje a Pán Bůh jistě žehná těm, kteří jeho slovo hlásají s rozhodností.“

Sama služba, zvláště pokud ji člověk přijme s radostí a dobře se na ni připraví, přitom může jejímu nositeli také mnoho nabídnout, jak o tom svědčí i další oslovení v anketě. Nebo opět biskup Basler: „Jsem šťastný, že smím číst evangelium – byť se k tomu jako biskup už tak často nedostanu – a že Boží slovo smím přibližovat posluchačům. Často sám užasnu, že něco z Božího slova jsem už slyšel nebo četl stokrát, a najednou mi to konečně zasvítí, zapadne do mozaiky, propojí se to s jiným místem v Písmu a říkám si: Jak to, že jsem si toho dříve nevšiml?“

Aby tedy z předčítání Písma mohli mít užitek sami lektoři i ti, kdo je slyší, shrnujeme na této dvoustraně nejen některé praktické rady, jak se tohoto úkolu v liturgickém společenství lépe zhostit, ale také svědectví lidí, kteří se rozhodli být „průhlednou nádobou“, kterou prozařuje Boží slovo.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou