Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Doma|Být u výchovy od počátku

Obsah:

Úvod Doma

Být u výchovy od počátku

2. 11. 2021

Tisk

Narození dítěte je krásnou, ale i náročnou událostí. Maminky minimálně několik týdnů zůstávají s dítětem doma, strávit nějaký čas s nimi však mohou i tatínci. Není to tak dlouho, co státy v EU zavedly otcovskou dovolenou.

image:Image Být u výchovy od počátku
Do péče o dítě je třeba se zapojovat od začátku. Snímek Anežka Fialková

Čerství tatínci mohou už čtvrtým rokem zůstat se svým dítětem nějakou dobu doma a je jim to proplaceno jako nemocenská. Dosavadní týdenní volno, které se musí vyčerpat během prvních šesti nedělí od narození potomka, se navíc od příštího roku zvýší na dva týdny. Vloni otcovskou dovolenou využilo více než 45 tisíc otců, takřka polovina.

Odborníci čas na sžití s novým členem rodiny vítají. „Týden je velmi málo, ale díky alespoň za to. Určitě bych doporučila toho využít,“ upozorňuje psycholožka Anežka Žofáková z Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny v Praze. „Otec je pro dítě důležitý už od narození,“ rozptyluje psycholožka dnes již mizející představy o tom, že otec je do určitého věku dítěte osobou „zbytnou“.

Otcovský příběh však začíná ještě před narozením dítěte. „Je zajímavé, že v těhotenství se mění chemie v těle a hladina hormonů nejenom u matky. Když to nějak prožívají i otcové, klesá jim třeba hladina testosteronu, což tlumí agresivní chování a podporuje utváření vztahu s dítětem. Naměřilo se ale už i zvýšení oxytocinu u otců, kteří byli přítomni porodu, a i několik týdnů po něm. I to dokazuje, že nejsou jen nějakými nedůležitými postavami vedle matek,“ doplňuje Žofáková. Přítomnost otců u porodu je stále samozřejmější. „Myslím, že pro rodinu je důležité, aby u takového velkého okamžiku byli oba rodiče. Přítomnost otce také snižuje obavy matky, porodní bolesti a zkracuje se délka porodu,“ říká psycholožka s tím, že v případě obav ze zvládnutí porodu jsou k dispozici i různé předporodní kurzy, které mohou i mužům dodat odvahu.

Opora matky i dítěte

Další etapa přichází s návratem z porodnice. „Hlavně v prvních měsících hraje otec velkou roli, protože je matce oporou, což je velmi významné i pro dítě. Když je matka v pohodě, bývá v pohodě i dítě,“ vysvětluje Žofáková, která se tématu věnovala také ve své diplomové rigorózní práci. S tím souhlasí i její kolegyně Marie Mesanyová. „Novorozenec vnímá napětí nebo naopak klid kolem sebe, případné vyčerpání maminky, která se cítí bezradná, nevyspalá, mnohdy neúspěšná, pokud dítě pláče a budí se příliš často,“ rozvíjí myšlenku. „Nepochybuji, že novopečená matka velmi ocení, pokud ji někdo v péči o novorozence na chvíli vystřídá, dítě přebalí, pochová, připraví ke kojení. Mělo by to být na dohodě obou rodičů,“ doplňuje.

Důležitost tatínků přetrvává, i když odhlédneme od „praktické“ roviny. „Už od počátku se buduje mezi dítětem a otcem vztah, proto je velmi důležité, aby se zapojoval a byl přítomen,“ upozorňuje Žofáková a dodává: „Výzkumy hovoří o tom, že otcové, kteří se zapojují už od začátku, více pečují o rodinu i později. V životě dítěte se pak střídají různá období, kdy je otec významnější.

Podle dětské klinické psycholožky Ludmily Trapkové se dítě postupně vzdaluje od matky a přibližuje k otci. Třeba ve věku kolem tří let je otec velmi důležitý. Pokud ale dosud „nebyl ve hře“, bývá pro něj těžší se do zajetých kolejí výchovy zničehonic přidat.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou