31. 8. 2021
|Od 11. do 19. září budou probíhat Dny evropského dědictví. Kromě známých památek a někde i chrámů se otevřou jindy uzavřená místa.
V Česku se otevře na sedm stovek staveb a památek, ve kterých organizátoři připravují více než 170 akcí. „Programy zpřístupňují co nejvíce zajímavých a výjimečných památek i prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo celé nepřístupné. Nesoustřeďují se pouze na hrady, paláce či katedrály, ale snaží se dosáhnout mnohem dále,“ uvedla Květa Vitvarová, ředitelka Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které českou část Dnů evropského dědictví zajišťuje.
K prohlídce pozve také více než 220 kostelů a církevních objektů. Zdarma budou přístupné například katedrály sv. Štěpána v Litoměřicích a Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci, stejně tak i nedaleký chrám sv. Barbory v Kutné Hoře. Otevře se též klášter Porta Coeli a bazilika minor Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku (19. září). Program nabízí na odpoledne 11. září komentované prohlídky nového kostela Krista Spasitele na pražském Barrandově (ve 13.00, 13.45 a 14.30 hod.). Kromě individuálních i komentovaných prohlídek pořadatelé někde chystají i výstavy a kulturní akce. Například v Olomouci víkendový program zahájí v pátek 10. září vztyčení „Sloupu světla“ a vystoupení souborů tamního Moravského divadla koncipované jako živá modlitba za konec pandemie.
Za snížené vstupné bude přístupné i Muzeum církevního umění v Plzni. V Prostějově se zájemci 19. září mohou vydat na vycházku po stopách malíře Jano Koehlera, který na přelomu 19. a 20. století ztvárňoval křesťanské motivy.
Dny evropského dědictví se pod záštitou Rady Evropy a Evropské komise pravidelně konají už od roku 1991. Další informace jsou k dispozici na www.historickasidla.cz.