31. srpna–6. září 2021

Buďme vděční za stvoření

31. 8. 2021

Tuto středu 1. září slavíme Den modliteb za péči o stvoření. Ekumenicky pojatá Doba stvoření trvá celý měsíc až do 4. října – svátku sv. Františka z Assisi.

Bohoslužby i osvětové akce chystají v rámci této „Season of Creation“ křesťané v Česku i zahraničí, k účasti vyzývá Vatikán. Krátká zamyšlení na každý den nad texty papežské encykliky Laudato si’ a každodenní „eko-výzvy“ připravila iniciativa Ekokonverze, kterou založily dvě manželské dvojice (ekokonverze.cz/doba-stvoreni). „Tyto výzvy jsou jednoduché, nenásilné a praktické – například přestat kupovat nápoje v PET láhvi. Navzdory třídění odpadu recyklace v Česku dost pokulhává, a tak plasty často končí na skládkách,“ vysvětluje členka Michaela Gongolová. A zmiňuje další výzvy – nenakupovat bezmyšlenkovitě, ale zajímat se o to, kdo, jak a z čeho produkt vyrobil, či jak daleko sem cestoval. „Přinášíme i tipy, jak tuto dobu slavit ve farnostech – uspořádat tematickou diskusi nebo studium Bible, vycházku s rozjímáním nad sedmi dny stvoření (tzv. Via creatio) či zauvažovat o udržitelném farním provozu nebo podpořit výsadbu stromů a úklid obce,“ vyjmenovává Gongolová. V její domovské farnosti Domaslavice na Frýdecko-Místecku chystají na 17. září mši svatou pod širým nebem a 3. října přednášku.

Oslav se účastní také spolek Žít Laudato si’ ČR. V kostele Narození Panny Marie ve Velkých Bílovicích pořádá 2. září v 16 hod. adoraci, v kostele sv. Václava v Břeclavi 10. září v 18 hod. mši sv. s poděkováním a prosbami za Zemi. Světla Hanke Jarošová, zakladatelka spolku, zve na ekumenickou modlitbu a následnou přednášku „František z Assisi jako inspirace pro vztah k přírodě“, kterou spolek pořádá spolu s místními na Slovácku, a to 14. září na náměstí Svobody v Břeclavi od 17 hod. Ekologickou farní oslavu chystá farnost sv. Terezie od Ježíše v pražských Kobylisích 19. září a měsíc uzavře modlitební setkání na podporu české odnože hnutí Fridays for Future 24. září (více na facebook.com/zitlaudatosi).

Na již tradiční akci Do kostela na kole (18.–19. září, www.dokostelanakole.cz) zve přírodovědec Marek Drápal, předseda České křesťanské environmentální sítě, která se zabývá ochranou životního prostředí. „Vytvořili jsme také nový leták pro farnosti, jak naložit s půdou,“ uvádí Drápal. Návod, jak pečovat o církevní lesy a louky či komu pronajmout pole, je na webu data.ckes.cz/jak-se-starat-o-cirkevni-pozemky.html. „Rok od roku se rozšiřuje celorepubliková síť Zelených zrnek,“ oceňuje Drápal. Je to mapa farností, sborů, církevních škol a dalších zařízení, kde se snaží např. o energetické úspory či ochranu biodiverzity (opět na data.ckes.cz). Takových míst je v ČR už dvacítka.

Dobu (vděčnosti za) stvoření křesťané slaví od roku 1989. Ekumenický patriarchát tehdy ustanovil 1. září dnem modliteb na tento úmysl, pak se navázalo celoměsíční iniciativou, kterou dnes podporují Světová rada církví, organizace Christian Aid, předsedové Konference evropských církví (CEC) či Rada evropských biskupských konferencí (CCEE).

Od roku 2018 zve k účasti také papež František, loni se připojil vatikánský Úřad pro službu integrálnímu lidskému rozvoji. „Pokorně žádám o podporu tohoto důležitého momentu ve farnostech a společenstvích,“ píše nyní sekretář úřadu P. Bruno-Marie Duffé katolíkům po celém světě. „Povzbuzuji biskupy, aby svými stanovisky zvýšili povědomí o tom, že ‚povolání střežit Boží dílo je podstatná součást ctnostného života, a nikoli něco volitelného, ani nějaký druhotný aspekt křesťanského života‘,“ (srov. LS 217) zdůrazňuje s tím, že letošní Doba stvoření je „kritickým momentem“. Nedlouho po ní se totiž konají dva summity OSN – o změně klimatu (COP26) a o biodiverzitě (COP15). Sekretář jménem úřadu vyzývá k podpisu katolické petice „Zdravá planeta, zdraví lidé“ (thecatholicpetition. org).

Papež František se nedávno setkal s vedením celosvětového hnutí Laudato si‘ a také pozdravil účastníky argentinského Meziuniverzitního kongresu Laudato si‘, který se koná tento týden. „Přál bych si, aby tato událost pomohla zvýšit společenské uvědomění si důležitosti péče o společný domov. Encyklika Laudato si‘ není pouze ‚zelená‘, je sociální. Doufám, že tento kongres pomůže vidět celý její obsah a to, co z ní vyplývá,“ řekl Svatý otec ve videoposelství.