31. srpna–6. září 2021

Rodinné poutě uzavřely prázdniny

31. 8. 2021

Hned na dvou diecézních poutích uzavíraly o uplynulém víkendu rodiny prázdniny. Brněnská diecéze putovala do Žďáru nad Sázavou a mámy, tátové, děti i prarodiče z olomoucké arcidiecéze vystoupali na Svatý Hostýn.

image:Image Přinášení obětních darů při diecézní pouti rodin s biskupem Vojtěchem Cikrlem.
Přinášení obětních darů při diecézní pouti rodin s biskupem Vojtěchem Cikrlem. Snímek Lenka Fojtíková

Navzdory nepříznivé předpovědi počasí dorazily na Svatý Hostýn stovky lidí. Společně s arcibiskupem Janem Graubnerem zde rodiny uzavřely prázdniny, slavily Rok sv. Josefa a také arcibiskupovy 73. narozeniny. Jan Graubner (nejen) od přítomných rodin převzal dárek: svíčku symbolizující modlitby, které mu během prázdnin věnovali věřící z celé arcidiecéze. (Více o pouti rodin olomoucké arcidiecéze v diecézním sešitě.)

Temné mraky visely v sobotu také nad Vysočinou. Přesto rodiny do baziliky ve Žďáře nad Sázavou doputovaly. Přivítal je tu žďárský farář P. Vladimír Vojtěch Záleský: „Žijeme v době, která je složitá – a těžkosti dopadají i na rodiny. Jak říká evangelium, některé věci je možné překonat věrností k Pánu, církvi, modlitbou a postem. Ať i tato pouť přinese všem rodinám požehnání,“ vyslovil v úvodu přání.

„Máme zde získat radost, ve které jde mnohem lépe odpouštět, tvořit a svědčit. Hledáme, co má všechny generace v rodinách spojovat,“ navázal biskup Vojtěch Cikrle. Připomněl, že letošní pouť se váže s 1100. výročím smrti sv. Ludmily. „Málo národů má světici, která byla babičkou. Svou moudrostí, přehledem i trpělivostí vychovávala sv. Václava. Dokázala v nevěřícím a nepřátelském prostředí žít z víry v Boha a stala se požehnáním pro náš národ,“ upozornil biskup. V kázání také povzbudil prarodiče a zdůraznil, že jejich život má velikou cenu – ať už v nemoci, či umírání. Po mši sv. byl pro všechny generace připravený bohatý doprovodný program.