Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Téma|O stvoření se staráme společně

Obsah:

Úvod Téma

O stvoření se staráme společně

24. 8. 2021

Tisk

Ke Sv. Martinu v Blansku můžete přijít do kostela. Anebo také do farní zahrady s ovcemi, slepicemi a úly, s ohništěm a zeleninovými záhony. A nejlépe za obojím.

image:Image O stvoření se staráme společně
Ovce ani slepice se nejmenují. „Děti pak nemají sklon věnovat se jen těm ‚svým‘, ale starají se o všechny,“ podotýká Vendula Zachovalová (na snímku vlevo vedle P. Jiřího Kani). Snímek Martin Holík

U počátků zdejšího zvěřince, rozpomíná se farář P. Jiří Kaňa, byla náhoda. „V obci se pořádala tombola a jednou z cen byla živá ovce. Výherce ovšem nevěděl, co s ní, a tak mě přemluvil, abych ji nechal na farní zahradě. Souhlasil jsem pod podmínkou, že se o ni budou děti samy starat,“ popisuje farář. A protože se staraly, farnost se rozhodla popojít o krok dál a péči o zvířata využít k osvětě a podpoře setkávání. Postupně přibyly další ovečky, slepice i úly se včelami. V kotci tu žije králík, v rybníčku plavou zlaté rybky. To všechno mezi bylinami, květinami pro kostel a ovocnými stromy, s výhledem na lurdskou jeskyňku a s pískovištěm doplněným o zázemí ve vysloužilé farní budově. Dnes už farnosti slouží nová, spolu s komunitním domem, kde mají místo i skauti nebo Kolpingova rodina. Volný přístup do zahrady mají maminky s dětmi ze širokého okolí.

„Zvířata sama pro sebe bychom nikdy nechovali. Při péči o ně se ale setkávají lidé a vytvářejí se vztahy – starých s mladými, bohatších s chudšími, věřících s nevěřícími. A druhý smysl je environmentální. O stvoření a o tom, jak funguje v souvislostech, se sem chodí poučit třeba i školy a školky,“ objasňuje P. Kaňa. Péče o zvířata leží výhradně na farnících. Ti se postarají o ovce, dohlédnou na jejich krmení či stříž, donesou tvrdý chleba nebo zbytky zeleniny. Další tatínek vede včelařský kroužek. „Děcka se tak učí včelaření, a ještě si odnesou skleničku medu,“ popisuje farář. Od slepic zase ve farnosti celoročně střádají bílé vaječné skořápky, ze kterých vyrobí svíčky – a o Velikonocích je vždy rozdělí mezi rodiny, aby se u nich po čtyřicet dnů společně modlily za kněze.

O předávání dovedností a tradic se v blanské farnosti starají cíleně. Komunitní dům umožňuje scházet se ke společnému zpracovávání úrody, k pečení perníčků a dalšímu tvoření třeba na sousedské jarmarky a burzy, ženy paličkují, kluci pracují se dřevem. I péči o zahradu a zvířata se učí jedni od druhých. A školy a školky z okolí sem rády přicházejí strávit dopoledne s připravenými programy. Ty má na starost farní asistentka Vendula Zachovalová.

„Začali jsme se vstupy do škol na téma křesťanských tradic. Vysvětlovali jsme podstatu Vánoc, Velikonoc, Dušiček. Když jsme kvůli koronaviru do škol nesměli, začali jsme je naopak zvát sem, ukázali jim mláďátka, povídali si o tom, jak se rodí nový život, jak v přírodě vše souvisí, co člověk sám nevyrobí a odkud se to bere,“ shrnuje farní asistentka. Děti si pohladí ovci, podívají se do kurníku a prohlédnou si bannery s fotografiemi živočichů, kteří na zahradě a v okolí žijí, ale nejsou vždy k vidění – jako sovy nebo rorýsi. Zážitky ve farní zahradě, završené opékáním špekáčků, za pandemie školám posloužily i místo školních výletů.

Jak to vše může klapat a bez větších obtíží držet pohromadě? „Máme tu spoustu šikovných farníků,“ shodují se P. Kaňa s Vendulou Zachovalovou a přidávají v nadsázce: „Kdyby se tu objevil chovatel velbloudů, klidně tu budeme mít i velblouda.“ Někdy je třeba přidat k ohláškám pozvání ke společnému pletí záhonů nebo k úklidu spadaného dřeva. „Snadno se tak začlení i nově přistěhované rodiny, které by se ‚jen‘ chozením na mši seznamovaly déle,“ podotýká farář. „A zvláště děti se tak ideálně učí být všímavé k okolí, zapojit se a pomáhat,“ dodává farní asistentka. Odměnou za práci na společném díle je pak dobrý pocit, kamarádství a sem tam i sklenička medu nebo vejce.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou