24.–30. srpna 2021
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat
Téma
Téma

Obsah

Na farní zahradu za klokany

24. 8. 2021

|
Tisk
|

Psa, kočku, slepice, ovce nebo kozy potkáte leckde. Ale klokana? Přitom na faře v Protivanově chovají hned dva.

image:Image Klokánci Samson a Dalila na farní zahradě v Protivanově.
Klokánci Samson a Dalila na farní zahradě v Protivanově. Snímek Kateřina Trundová

Navíc jsou v pořadí už čtvrtý a pátý, když nepočítáme mláďata! Zdejší farář P. Zdeněk Fučík si totiž už jako kaplan v Osové Bítýšce všiml, jak tamní farní ovečky přitahují děti a ty pak z kostela neutíkají rovnou domů, ale rády pobudou a na faru si přijdou i společně zahrát nebo popovídat. Když potom kněz přišel v roce 2008 do Protivanova na Prostějovsku, pořídil pár ovcí i sem. „Jenže časem už měl v okolí ovce kdekdo a lidem trochu zevšedněly. A já chtěl, abychom tu měli něco zvláštního. Váhal jsem mezi pštrosem a klokanem, ale protože pštros dokáže být dost agresivní, rozhodl jsem se pro klokana,“ vzpomíná P. Fučík.

A tak se v roce 2013 během farního dne děti dozvěděly, že se na farní zahradu mezi ovečky přistěhuje nové zvíře, a dostaly za úkol navrhnout pro něj jméno. Mezi čtyřicítkou návrhů zabodoval Jeremiáš – a tak klokan Bennettův, který se vzápětí objevil, přijal jméno po tomto starozákonním prorokovi. Stal se hrdinou farního časopisu Vánek, okrasou farního webu i ozdobou a magnetem farnosti.

Se jmény hrdinů ze Starého zákona

„Klokan Bennettův je malý druh, vestoje měří zhruba tři čtvrtě metru. Je býložravec a žere prakticky totéž co ovce – trávu a seno, vodu, jablka, mrkev. Dává se mu také oves a pšenice a sem tam suchý rohlík,“ popisuje P. Fučík. Ve farnosti nevyhazují prošlou zeleninu – „protože je to dar Boží“ – ale spotřebují ji farní zvířata. Klokan Jeremiáš už sice bohužel ne: byl ještě mládě, když se na farní zahradu dostala liška a zvíře zabila. Avšak ve výběhu ho nahradili Samson a Dalila – klokaní pár, který měl postupně čtyři mláďata.

„Samson a Dalila byli černí, ale čtvrtý klokánek se narodil celý bílý. Nedařilo se mi ho prodat, ovšem jeden chovatel naopak projevil velký zájem o jeho rodiče. Nakonec jsem prodal je a z výtěžku sehnal a koupil bílou samičku,“ přibližuje farář.

V domečku na protivanovské faře tedy dnes žijí Samson a Dalila II. a pomáhají návštěvníkům uvědomovat si, že – slovy pana faráře – „dar stvoření pochází od Boha“. Klokánci jsou poměrně plaší, od lidí se drží dál, vystačí si spolu. „Protože pohlavně dospívají v roce, v roce a půl, máme naději, že na podzim možná budou mít mládě,“ těší se P. Fučík.

Klokan Bennettův není v našich zeměpisných šířkách zase taková rarita, jak by se mohlo zdát. V České republice jej kromě zoologických zahrad chovají lidé na klokaních farmách i v domácích výbězích. Cena za jedno zvíře se pohybuje mezi poměrně nízkými 15 až 30 tisíci korunami. Snášejí zimní teploty a o svou srst i drápky se postarají sami. Není tedy vlastně skoro s podivem, že se nedívají přes plot v každé druhé vesnici? P. Fučík se tomu směje. „Sám mívám pocit, že už se klokani trochu okoukali. Možná budu muset příště pořídit tygra,“ uzavírá žertem.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou