3.–9. srpna 2021

Jezuité slavili svého patrona

3. 8. 2021

Svého zakladatele sv. Ignáce oslavili 31. července jezuité po celém světě, letos v rámci Ignaciánského roku – 500 let od světcova obrácení.

image:Image Při příležitosti svátku sv. Ignáce se v klatovském jezuitském kostele, zasvěceném Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignáci, uskutečnila slavnostní poutní mše svatá, při níž byl představen nový okrskový vikář Vikariátu Klatovy P. Marek Hric. Jezuitský kostel v Klatovech prošel v uplynulých třech letech generální rekonstrukcí interiéru i exteriéru a byl zpřístupněn na začátku července.

V pražském jezuitském kostele sv. Ignáce složil v tento den své tzv. poslední sliby P. Jan Regner. Ten aktuálně působí v Akademické farnosti Olomouc, v letech 2010–2016 však vedle Akademické farnosti v Praze sloužil právě „u Ignáce“. „Jezuitský řád pro mě nebyl první láskou, se svým hledáním jsem mířil původně mezi salesiány a františkány. Jezuitský způsob života mě ale zaujal natolik, že jsem právě u nich nakonec našel svůj duchovní domov,“ zamyslel se při této příležitosti P. Regner pro KT, se kterým spolupracuje. „Fascinuje mě bohatá galerie jezuitských osobností a světců. A Ignác se pro mě už v době mého dospívání stal vzorem odvahy a odhodlání. Také ho obdivuji za jeho schopnost hledat a nacházet Boha ve všem,“ svěřil se P. Regner.

Jako „člověka velkých snů“ sv. Ignáce popsal pro Vatican News poradce generálního představeného jezuitů P. Jesús Zaglul Criado. „Snil o tom, jak se stane rytířem, a po svém obrácení pak o následování Ježíše – o tom, že shromáždí skupinu společníků, kteří dokážou jít Ježíšovou cestou a vytrvat,“ vystihl P. Criado. Ignácovy sny se naplnily, jezuitský řád má dnes přes 15 tisíc členů po celém světě (v ČR je jich 45), kteří se věnují pastoraci, vzdělávání, práci pro chudé či migranty. Působí také v médiích, zejména ve Vatican News – vedoucím české sekce je P. Petr Vacík SJ po spolubratrech P. Milanu Glaserovi či P. Josefu Koláčkovi. Členem Tovaryšstva je i papež František.

Jezuité jsou často přítomni i v nestabilních oblastech, především skrze Jezuitskou službu uprchlíkům (JRS), kterou před 40 lety založil kandidát blahořečení P. Pedro Arrupe SJ. Působí například v Afghánistánu, kde se věnují vzdělávání dětí a žen. Zrovna tato misie je však ohrožena vzhledem k nynějšímu odchodu amerických jednotek – ten přináší riziko, že se k moci vrátí islamistický Tálibán a zhatí práci, kterou zde jezuité pro místní obyvatele vykonali.