24.–30. září 2024

Od redakčního kávovaru

Doma

24. 9. 2024

No, spíše z redakční karantény. Kvůli celorodinné nemoci jsme už několikátý týden doma, dcera nechodí do školky, a tak vrchol kulturního vyžití představuje Tlapková patrola. Občas ale tlapkový tým z obrazovky ustoupí a může se pustit i něco jiného.

Velmi milým překvapením je seriál dostupný na Netflixu Holky z Derry (Derry Girls), sitcom popisující zdánlivě nudný život party středoškolaček (a jednoho anglického mladíka) z katolické školy v severoirském městě Londonderry (katoličtí republikáni mu neřeknou jinak než jen Derry). V 90. letech tu vrcholí „nepokoje“, jak střetům mezi republikány a protestantskými monarchisty Britové eufemisticky říkají. Seriál je v první řadě komedií často na hraně bizarnosti. Tuhle jsem se na internetu dozvěděl, že na redaktora KT zastávám děsivé morálně relativistické postoje, takže pokud se často a rádi pohoršujete, ani to nezapínejte. Nebo nemůžete říct, že jste nebyli varováni! Nicméně seriál považuji až na jeden incident s Pražským Jezulátkem a nešťastný „zázrak“ za neškodný. Naopak, jsem rád, že si někdo všiml Severního Irska. Konflikt totiž nevznikl mezi velmocemi ani nebyl klasickým soupeřením států, ale bojovali mezi sebou obyčejní lidé, kteří by jindy a jinde byli sousedy, chodili by spolu na fotbal, na koncert nebo na ekumenickou modlitbu. Za vtipnými příběhy najdeme totiž mnohem víc…

Aktuálně mám za sebou dvě řady víc než jen špionážního seriálu Slow Horses, který je dostupný na další platformě Apple TV+. Hlavní roli si tu střihl veterán Gary Oldman, který už hrál kde co: Piláta, čaroděje ze světa Harryho Pottera nebo Winstona Churchilla. Nyní hraje velmi, velmi podivnou postavu vedoucího týmu zdiskreditovaných britských operativců Jacksona Lamba. Je to šéf, kterého byste v běžné dny chtěli uškrtit tkaničkou od boty nebo jeho nechutnou kravatou, ale v době krize nechcete mít po boku nikoho jiného. Zaslouženě získal nominaci na cenu Emmy, seriálového Oscara.

Na stejné platformě je také k dispozici tajemně znějící minisérie Nestvůra z Essexu (Essex Serpent), která mimo jiné ilustruje, jak mohou být dezinformace a pověry vlivné – někoho lákají senzace, někdo je zase využije k šíření nenávisti a předsudků. A díky dvojici duchovních nabízí příběh o „hadovi“ dva návody, jak se může církev ve vypjatých momentech zachovat – jeden dobrý a druhý špatný.

Přestože jsme si před několika dny připomněli 21. výročí úmrtí amerického zpěváka Johnnyho Cashe, máme na trhu jeho nové album Songwriter (Písničkář), které zdůrazňuje jeho autorskou roli. Nebojte, není to žádná umělá inteligence, ale vychází z dosud nevydaných nahrávek, které dotáhl Cashův syn a jeho bývalí spoluhráči. „Muž v černém“ je prostě nesmrtelný.