28. 12. 2021
|Neúnavný bojovník za rovnost mezi lidmi a za důstojnost lidské osoby, jihoafrický teolog anglikánské církve Desmond Tutu zemřel v 90 letech v Kapském Městě.
„V očích Desmonda Tutua jsme viděli Ježíšovu lásku. V jeho hlase jsme slyšeli Ježíšův soucit. V jeho smíchu jsme slyšeli Ježíšovu radost. Bylo to krásné a odvážné. Jeho největší láska se nyní naplňuje, když se setkává se svým Pánem tváří v tvář,“ reagoval na jeho úmrtí nejvyšší představitel anglikánské církve, arcibiskup z Canterbury Justin Welby.
Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa vyzdvihl zase význam zemřelého emeritního arcibiskupa jako zásadní postavy novodobé jihoafrické historie. „Odchod Desmonda Tutua je další kapitolou zármutku při loučení našeho národa s generací vynikajících Jihoafričanů, kteří nám odkázali osvobozenou Jižní Afriku. Desmond Tutu byl zásadový a pragmatický vůdce, který naplnil biblické učení, že víra bez skutků je mrtvá,“ uvedl Ramaphosa v oficiální kondolenci, zveřejněné na vládním webu gov.za.
Desmond Tutu se narodil v metodistické rodině 7. října 1931. Rodina časem přestoupila k anglikánské církvi. Nejprve se stal učitelem a aktivně i se svou manželkou pracoval pro domovskou farnost. Poté vystudoval anglikánskou teologii a roku 1960 přijal kněžské svěcení. Od kaplanských míst záhy postoupil k odpovědnějším úřadům, včetně funkce generálního tajemníka Jihoafrické rady církví v letech 1978–1985. Poté krátce sloužil jako biskup johannesburský, než nastoupil na arcibiskupský stolec diecéze Kapské Město. Úřad vykonával až do roku 1996.
Jeho veřejné působení je spjato především s vytrvalým odporem vůči politice apartheidu, založené na rasové segregaci. Za své úsilí získal v roce 1984 Nobelovu cenu za mír, následně jej prezident Nelson Mandela ustanovil předsedou Komise pro pravdu a usmíření, která prošetřovala porušování lidských práv z dob apartheidu. „Pokud jsi neutrální, když se děje bezpráví, zvolil jsi stranu utlačovatele. Stojí-li slon myši na ocásku a ty říkáš, že jsi neutrální, myš tvou neutralitu neocení,“ traduje se jeden z jeho citátů.
Tutu, označovaný někdy za „svědomí Jihoafričanů“, se silně angažoval také v boji za potírání chudoby, proti šíření nemoci AIDS nebo proti pronásledování homosexuálů. Z veřejného života odešel v roce 2010, již vážně nemocný, ale příležitostně ještě do posledních týdnů svého života promlouval do veřejné debaty.
Tutu byl otcem čtyř dětí a také mužem modlitby: k jeho dennímu režimu patřila časná ranní bohoslužba, pravidelný půst a modlitba.