28. prosince–3. ledna 2022
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Betlém bez poutníků, ale s nadějí

Ze světa

28. 12. 2021

|
Tisk
|

Poselství naděje „všem rodinám světa“, zvláště těm, které jsou pronásledované a na útěku, vyslovil o těchto Vánocích z Betléma kustod Svaté země P. Francesco Patton OFM.

image:Image „Hleďte kupředu, hleďte k horizontu! Za ním vždy leží příslib, a když je zárukou tohoto příslibu Boží slovo, můžeme si být jisti, že nikdy nezklame,“ povzbudil na žádost kustoda Svaté země P. Francesca Pattona zdejší mladé lidi ve zvláštním vánočním poselství papež František.
„Hleďte kupředu, hleďte k horizontu! Za ním vždy leží příslib, a když je zárukou tohoto příslibu Boží slovo, můžeme si být jisti, že nikdy nezklame,“ povzbudil na žádost kustoda Svaté země P. Francesca Pattona zdejší mladé lidi ve zvláštním vánočním poselství papež František. Snímek Profimedia

„Myslím, že slovo naděje by mělo zaznít právě z Betléma, ze Svaté země,“ zdůraznil P. Patton v tradiční vánoční promluvě, kterou přednesl z podzemní Jeskyně Mléka Panny Marie nedaleko baziliky Narození. V této jeskyni podle tradice Maria kojila Ježíška na útěku před Herodovými vojáky.

„V předvánočních dnech nám liturgie nabízí velmi staré a krásné antifony. 21. prosince, v nejkratší den v roce, antifona vítala narození Ježíše jako zrození slunce, které přichází, aby osvítilo temnotu a stíny světa,“ navázal kustod Svaté země a pokračoval: „I v nejtemnější noci musíme mít stále na paměti, že Ježíš, který je pravým světlem, osvěcuje také nás: těžkosti, které prožíváme, naše rodiny, naši osobní existenci. Přál bych si, abychom i my mohli čerpat z tohoto plamene,“ uzavřel P. Patton.

Jak také zmínil, křesťané ve Svaté zemi mají za sebou další těžký rok. Opakované hygienické uzávěry země zvláště tvrdě dolehnou na ty, které dříve živil poutnický provoz. „Chudoba se zhoršuje, často se divím, jak tito lidé mohou žít dál,“ podotkl pro Vatikánský rozhlas bratr Stéphane Milovitch z Kustodie Svaté země. Aktuálně Izrael takřka úplně zastavil letový provoz, na místa Kristova narození se proto o těchto Vánocích nedostavili zahraniční poutníci. Jak však bratr Milovitch doplnil, paradoxně se tak do těchto kostelů konečně dostanou místní věřící. „Ti se obvykle neúčastní půlnoční mše v betlémské bazilice, protože chtějí uvolnit místo příchozím ze světa,“ upřesnil františkán.

Letos je navíc situace pro betlémské křesťany o stupeň lepší než loni, kdy tvrdá protipandemická opatření většinu vánočních oslav zcela znemožnila. Po odmlce se zopakoval i jinak tradiční průvod ulicemi města se skautskými dudáckými kapelami. Slavnostní půlnoční liturgii v bazilice Narození pro stovky palestinských věřících slavil jeruzalémský patriarcha Pierbattista Pizzaballa.

Křesťané žádají větší ochranu

Křesťanskou komunitu ve Svaté zemi tvoří necelý čtvrtmilion věřících, většinou z řad Palestinců, ale také zahraničních dělníků a migrantů. Krátce před Vánocemi – 15. prosince – vydali patriarchové a představení různých křesťanských církví v Jeruzalémě společné prohlášení, ve kterém varovali před narůstajícím útlakem této menšiny (text je na webu custodia.org).

„Od roku 2012 došlo k nesčetným případům fyzických a slovních útoků na kněze a další duchovní, k útokům na křesťanské kostely (přičemž svatá místa jsou pravidelně demolována a znesvěcována) a k neustálému zastrašování místních křesťanů, kteří se pouze snaží svobodně modlit a žít svůj každodenní život. Tuto taktiku používají radikální židovské skupiny v systematické snaze vyhnat křesťanskou komunitu z Jeruzaléma a dalších částí Svaté země,“ upozornili hierarchové. Ocenili vyslovený příslib izraelské vlády udržovat přežití křesťanské menšiny v zemi, avšak vyzvali k mnohem konkrétnější podpoře, která by zahrnovala například vytvoření křesťanské kulturní a památkové zóny ve starém Jeruzalémě nebo aktivnější zamezení činnosti radikálních buněk.

Společný hlas

Pro posílení křesťanského hlasu v zemi se v polovině prosince sdružila asi dvacítka spolků a organizací různých církví, které působí v sociální, kulturní či hospodářské oblasti, a vytvořila „palestinské křesťanské odbory“ – jak informuje agentura KAI. V závěrečné zprávě z ustavujícího zasedání v Betlémě signatáři vyzvali palestinskou samosprávu, aby zajistila ochranu křesťanů a posílila jejich postavení mj. zařazením křesťanských obsahů do školních osnov. Mezinárodní společenství pak oslovili se žádostí přispět k překonání izraelsko-palestinského konfliktu a zachování statutu Jeruzaléma jako Svatého města otevřeného všem.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou