28. prosince–3. ledna 2022

28. 12. 2021

DATUM BLAHOŘEČENÍ JANA PAVLA I. bylo stanoveno na 4. září 2022, slavnost proběhne ve Vatikánu, jak oznámila postulátorka jeho kauzy Stefania Falasca. „Papež úsměvu“, vlastním jménem Albino Luciani, stál v čele církve pouhých 33 dní roku 1978. Zemřel náhle krátce před svými 66. narozeninami patrně na srdeční selhání. V říjnu 2021 papež František podepsal dekret o schválení zázraku na jeho přímluvu – týkal se mladé dívky z Buenos Aires, smrtelně nemocné encefalitidou. Navzdory lékařským dobrozdáním se roku 2011 zcela uzdravila poté, co její blízcí prosili Jana Pavla I. o přímluvu.

PŘEDSEDNICTVO FRANCOUZSKÉHO EPISKOPÁTU přijal papež František 13. prosince. Tématem pravidelného setkání byla tentokrát zvláště zpráva CIASE o zneužívání ve francouzské společnosti a církvi. „Papež zdůraznil důstojnost našeho přístupu a toho, jak ke zprávě přistupujeme, a povzbudil nás, abychom v tom pokračovali synodálním způsobem,“ sdělil pak předseda biskupské konference Éric de Moulins-Beaufort. Navzdory některým kritickým hlasům tak zpráva zůstane platným podkladem pro další kroky. Nadále se počítá i s dříve odloženou návštěvou předsedy výzkumného týmu CIASE Jeana-Marca Sauvého ve Vatikánu.

NECHTE SE OČKOVAT PROTI KORONAVIRU, vyzvaly před Vánoci evropské církve. Společné prohlášení Komise biskupských konferencí EU (COMECE) a Konference evropských církví (CEC) poukazuje na vyčerpání zdravotníků a hrozící kolaps nemocnic a konstatuje: „Očkování je v současnosti nejúčinnějším způsobem boje proti pandemii a záchrany lidských životů. Očkování poskytuje ochranu nejen nám, ale i našim bratrům a sestrám, zvláště těm nejzranitelnějším. Je to tedy akt lásky a péče, ale i zodpovědnosti a sociální spravedlnosti.“ Signatáři též odsoudili nebezpečné dezinformace a vyzvali média, politiky i řadové věřící k potírání falešných zpráv.

K VAŘENÍ PIVA SE PO STALETÍCH VRÁTILY benediktinky z belgického opatství Maredret. Připojily se tak k tradici, kterou dlouho udržovali pouze mniši, ačkoli vaření piva v ženských klášterech naznačují středověké prameny. Dvacetičlenná komunita se do tohoto podnikání pustila už v létě, aby získala prostředky pro rekonstrukci kláštera. Ve spolupráci s pivovarem John Martin nyní opatství vyrábí dvě různá piva – světlé a jantarový ale.