28. prosince–3. ledna 2022

Vánoce k Evropě patří

Ze světa

28. 12. 2021

Osobním dopisem papeži Františkovi reagovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na spor kolem návrhu interních komunikačních směrnic EK.

Ve znění dokumentu, jenž byl vzápětí stažen k přepracování, kritikové včetně Vatikánu rozpoznali riziko vytěsnění křesťanství z veřejného života a vyzvali k návratu ke křesťanským kořenům Evropy a k víře otců zakladatelů Evropské unie (viz KT 50/2021). „Je to rozředěný sekularismus, destilovaná voda,“ řekl během letu z návštěvy Kypru a Řecka papež František a dodal: „Evropa musí být opatrná, aby neotevřela cestu ideologické kolonizaci.“ Von der Leyenová podle deníku La Croix papeže ujistila, že se EU „inspiruje evropským kulturním, náboženským a humanistickým dědictvím“ a že i oslava Vánoc, o kterých se zvláště diskutovalo, k tomuto dědictví patří.

Otázka křesťanské identity Evropy se dostala i na program předvánočního zasedání Evropského parlamentu. Prosadil ji předseda Evropské lidové strany Manfred Weber, katolík. Přihlásil se ke své víře s tím, že je součástí evropanství stejně jako kostely v evropských městech, hudba, tanec nebo pokrmy, které z křesťanství vyrostly.