28. prosince–3. ledna 2022

Spolu na cestě. Synoda pokračuje

Z domova

28. 12. 2021

Synodální proces pokračuje i v novém roce. Skupinky se budou ve farnostech scházet ještě v lednu, poté zašlou výstupy diecézním koordinátorům.

Napříč republikou se synodě věnují stovky skupinek věřících. V některých farnostech vymysleli kromě setkávání skupinek i další aktivity. Na cestu po rodinách tak například v kyjovské farnosti vyrazila v prosinci putovní kronika. Ti, kdo se jí ujmou, v ní mají představit sebe i své blízké a tak mimo jiné během synodálního procesu pomoci stmelit farnost.

„Může to být pomůcka v chápání synodálního úsilí církve, jak k němu vybízí papež František: abychom byli společně na cestě a kromě diskusí nad tématy, které mají vést ke zpracování zprávy, se také navzájem lépe poznali a sblížili,“ vysvětluje zdejší farář P. Vladimír Mrázek.

Zájemci se putovní kroniky mohou ujmout vždy při „dětské“ mši svaté ve středu večer a za týden ji tamtéž poslat dál. Během těchto sedmi dní do ní každý zaznamená něco o své rodině nebo o společenství a ostatním lidem tak ukáže, kdo také patří do farní rodiny.

Do synody se o Vánocích zapojila také Řeckokatolická církev v Česku. Skupinky jsou podle diecézního koordinátora přítomné téměř v každé farnosti.

ČBK připravila k synodě informační leták na webu cirkev.cz, tamtéž lze nalézt i modlitbu za dobrý průběh synody.

Rozcestníkem pro informování o synodě je k této příležitosti také spuštěný web synoda.cz. Obsahuje hlavně odkazy na texty a videa, která o synodě vycházejí v médiích. Nalézt na něm lze i kontakty na diecézní koordinátory. Web obsahuje rovněž návod na setkání skupinky, vysvětlení synodality i přehled deseti témat, která lze zvolit k debatě v rámci skupiny.

V archivu TV Noe je též dostupný záznam pořadu Kulatý stůl (Synoda o synodalitě) z konce listopadu. Hosty byli P. Michal Němeček, P. Prokop Brož a Hana Pohořalá. O aktuálním dění kolem synody referuje průběžně kromě KT, TV Noe a Radia Proglas rovněž Christnet či Magazín Signály. Věnuje se jí také poslední díl Ecclesia podcastu, objevují se i další videa, například na YouTube. Pražská arcidiecéze zase vytvořila pro synodu samostatný facebookový profil s aktualitami.