28. prosince–3. ledna 2022

Korejská sekta mění strategii

Z domova

28. 12. 2021

Korejská sekta Sinčchondži (anglický přepis Shincheonji), o které jsme v KT již několikrát informovali, se začala otevřeně prezentovat. Založila si web v češtině a platí si reklamu na Facebooku.

Sinčchondži až dosud vystupovala skrytě. Při náboru členů její misionáři skrývali, koho reprezentují, a lákali na biblické kurzy bez uvedení konkrétní církve či společenství. Na ně zvou i nadále, jejich videa s výkladem různých částí Bible se ovšem postupně objevují i na novém webu – už pod hlavičkou zmíněné sekty. Videa jsou natočená v Jižní Koreji a opatřená českým dabingem.

„Tato sekta je atraktivní pro lidi, kteří nejsou z nějakých vnitřních důvodů schopni unést nejistotu v tom, jak to přesně je, nečernobílost našeho světa. Kdyby církve postupovaly tak, že by nabízely totéž, byly by právem kritizovatelné jako Šinčchondži,“ vysvětluje pro Radio Proglas religionista Zdeněk Vojtíšek důvody, co mladé lidi k sektě láká a v pořadu 13+ rozebírá její rizika.

Právě biblické kurzy jsou vstupní branou do této sekty. „Zprvu působí jako klasické biblické studium, po nějaké době však začne lektor či lektorka rafinovaně předávat učení Sinčchondži o ‚otevřeném slovu‘ Nového zákona a Zjevení, které se podle této skupiny již naplnilo. A proto je možné, aby se šířilo díky údajnému zaslíbenému pastorovi, což je vůdce Lee Man-Hee,“ varuje Sekce pro mládež ČBK na webu cirkev. cz. Podobné zprávy přicházejí i v poště do redakce KT.

Falešní studenti

Kurzy nejčastěji zaujmou mladé lidi, na které se zaměřují i samotní misionáři. Sekta má ve školeních propracované psychologické postupy přerůstající v nátlak a manipulaci – jak to potvrzují ti, kdo s ní přišli do kontaktu. Využívá i falešné studenty, kteří jsou už přitom členy sekty a kteří ostatní táhnou a rozptylují případné pochybnosti. Sekta postupně zabírá mladým lidem více a více volného času a vytrhuje je z jejich prostředí – rodinného, pracovního i od přátel.

Křesťanské církve po celém světě vydaly prohlášení varující před tímto náboženským společenstvím. Důvodem je sektářská povaha Sinčchondži – manipulativní praktiky, snaha o utajování, rozpory s křesťanským učením apod. Už několik let působí tato sekta také v Praze, kde za poslední tři roky podle mnohých svědectví významně roste. Cílí na spolužáky církevních škol, na zpěváky ve scholách apod. Varování před ní vydala už v roce 2015 Česká evangelikální aliance spolu s Křesťanskou misijní společností.

Více informací včetně příběhů těch, kteří se sektou přišli do styku, lze nalézt na webu www.scjinfo.cz.