28. 12. 2021
|Nový ročník KT k vám čtenářům přichází s novou rubrikou. Každý z nás za sebe vám v ní nabídneme drobné tipy a postřehy, které nám při práci – jako ve filmové Popelce – „cestou cvrnkly do nosu“.
V Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, o které píšu na str. 9, mě vedle výstavy z děl Jana Jiřího Heinsche potěšila intervence Martina Skalického. Náš současník tvoří své osobité plastiky ze starých prostěradel, která namočí v lepidle a nechá ztuhnout v barokizující formě. Jeho díla znají návštěvníci pražského kulturního centra Dominikánská 8 nebo Moravské galerie v Brně. V Roudnici pak čekají uvnitř expozice a zvou do ní i na prostranství před budovou: uprostřed trávníku sedí unavený Skalického anděl s tělem starého muže, který jako by jen s námahou držel rozevřená křídla.
Evangelický farář Mikuláš Vymětal je spolu s Lucií Rybovou editorem sborníku „Svobodní a sobě rovní“ (EMAN 2021) k letošnímu „kristovskému“ 33. výročí Českého helsinského výboru (ČHV) zaměřeného na podporu lidských práv. Vedle příspěvků, které se obracejí k počátkům ČHV v roce 1988, si můžeme připomenout významné tuzemské lidskoprávní kauzy uplynulého třicetiletí – včetně případu neudělení azylu pronásledovaným čínským křesťanům v letech 2017/18 nebo postoje ČHV k migrační krizi. Kapitoly, které se týkají současnosti, pak upozorňují na nové výzvy pro oblast lidských práv, jako jsou práva seniorů, ochrana dětí nebo pokusy o zavádění eutanazie.
A pak je tu Radiotéka Českého rozhlasu. Nepřipomínám ji jen kvůli stále se rozšiřující nabídce audioknih, ale také pro možnost pořídit si v e-shopu notový doprovod pro domácí nebo farní produkci. V adventu potěšil netradiční „adventní kalendář“ 24 starých rorátních písní v úpravě Mikoláše Troupa, vydaný ve spolupráci s operou Jihočeského divadla. Pro oslavu nového roku se zase hodí třeba „Svatovítská fanfára“ Jana Kučery, napsaná pro slavnostní koncert ve prospěch Arcidiecézní charity Praha na festivalu ZUŠ Open roku 2020.