30. listopadu–6. prosince 2021

Betlémské světlo rozdá malý hasič

Ze světa

30. 11. 2021

Navzdory přísným protiepidemickým opatřením přiletělo tradiční Světlo míru do Rakouska. V Betlémě v jeskyni Narození Páně je zapálila tamní devítiletá rodačka Rianna Danhoinová. Rakouský světlonoš nemohl podniknout let do Svaté země, avšak světlo převzal hned poté, co byl plamen ve speciální lampě přepraven 20. listopadu do Rakouska. Je jím jedenáctiletý Tobias Nußbaumer z hornorakouského Kirchhamu. Rakouská veřejnoprávní televize ORF, která rozesílání světla pořádá od 80. let, totiž vzhledem k letnímu nasazení rakouských hasičů při katastrofálních záplavách požádala, aby hasiči vybrali dítě ze svého středu. Na Tobiase podle ORF padla volba proto, že je „obzvláště angažovaný mladý hasič a snaží se o dobrou spolupráci ve škole i v hasičském sboru“. Podle hornorakouského hejtmana Thomase Stelzera by mělo světlo letos symbolizovat „zejména s ohledem na náročnou koronavirovou krizi především soudržnost, solidaritu a naději“.

Oficiální ekumenický obřad rozeslání Světla míru je naplánován na 11. prosince do salcburské katedrály s mottem „Zasít mír – sklidit spravedlnost“. Není však zatím zřejmé, v jaké podobě bude moci proběhnout.