30. listopadu–6. prosince 2021

Rozloučení se sirem Amessem

Ze světa

30. 11. 2021

Stovky lidí se 23. listopadu zúčastnily zádušní mše za zavražděného britského konzervativního poslance Davida Amesse. Ve westminsterské katedrále jí předsedal primas Anglie a Walesu kardinál Vincent Nichols, kondolenci zaslal i papež František.

Jak uvedl The Tablet, papež „s vděčností vzpomíná na léta obětavé veřejné služby sira Davida, kterou nesla jeho silná katolická víra, vyjevující se v jeho hlubokém zájmu o chudé a znevýhodněné a v jeho nasazení při obraně Božího daru života“. Poselství v katedrále přečetl apoštolský nuncius v Británii Claudio Gugerotti před mnoha věřícími včetně vdovy po zemřelém a jeho pěti potomků, premiéra Borise Johnsona i dřívějších ministerských předsedů a dalších veřejných činitelů.

Devětašedesátiletý David Amess byl 15. října smrtelně pobodán v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v Essexu během setkání s voliči (viz KT 43). Útočník udržoval kontakty s džihádisty. Zesnulý byl přesvědčený katolík, patron organizace Right To Life UK (Právo na život) hájící nedotknutelnost lidského života od početí po přirozenou smrt. Právě on také roku 2006 v britském parlamentu založil mezipartajní skupinu pro vztahy se Svatým stolcem a zasloužil se o vzájemné kontakty.

Umožnit přístup knězi

Biskup shrewsburský Mark Davies po jeho smrti vyzval podle agentury CNA britské zákonodárce, aby přiznali svátosti nemocných status „mimořádné služby“, a tedy umožnili přístup duchovního k umírajícímu i za takto tragických okolností. Policie totiž na místě útoku odmítla vpustit kněze, který přišel Amesse zaopatřit, s poukazem na potřebu zachovat místo činu nedotčené pro vyšetřování. Požadavek zaručit přístup kněze k umírajícímu též předložil v dolní sněmovně katolický poslanec Mike Kane.