23.–29. listopadu 2021

Modlitby za oběti nehod

Z domova

23. 11. 2021

Pietní akty, bohoslužby i koncerty upozornily o víkendu na několika místech v Česku na oběti dopravních nehod.

Každý rok umírá na silnicích podle Světové zdravotnické organizace 1,2 milionu lidí a dalších 50 milionů je zraněných. V Česku letos zemřelo na silnicích bezmála 400 lidí. Jejich památku uctily v neděli tři bohoslužby. Jedna se konala v dosud jediné dálniční kapli v Česku – na dálnici D5 u Plzně (na odpočívadle obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu). Zúčastnil se jí spolu s duchovními dalších církví i biskup František Radkovský.

„Nečekaná smrt, a tou se stává i ta při dopravní nehodě, nás pozůstalé ochromí. Stačí vteřina a všechno je jinak. Ptáme se: Proč on? Proč já? Proč my? A připadáme si ve svém smutku ztracení. Ale nejsme. Podaná ruka, pochopení, sdílení je možná blíž, než v prvních těžkých chvílích dokážeme vidět. Nikdo nejsme ostrov sám pro sebe. Prosím, nebojte se (i přes slzy) rozhlédnout,“ připomněla spoluzakladatelka spolku Plzeňská zastávka Mirka Šimková, která sama přišla při autonehodě o manžela a nyní se spolkem pomáhá pozůstalým dopravních nehod.

Druhá ekumenická bohoslužba se konala v kostele sv. Prokopa v Letovicích nedaleko Boskovic. „Jsme rádi, že jsme se mohli vrátit do tohoto katolického kostela, několik let jsme se scházeli jen v menší kapli,“ uvedla Anna Peltanová, místní farářka Českobratrské církve evangelické. Během bohoslužby zapisovali do knihy jména obětí dopravních nehod z okolí a zapalovali za ně svíčky.

Další z bohoslužeb se konala na 110. kilometru dálnice D1, u odpočívadla nedaleko Pávova na Jihlavsku, kde stojí kříže připomínající oběti dálničních nehod. Zúčastnil se jí i trvalý jáhen a zároveň hasič Petr Trefil z farnosti Havlíčkův Brod.