23.–29. listopadu 2021

Mladí lidé se setkali s biskupy

Z domova

23. 11. 2021

image:Image Zaplněná hala v Ostravě-Porubě.
Zaplněná hala v Ostravě-Porubě. Snímek Dominik David / Člověk a Víra

Většina českých a moravských diecézí vyslyšela apel papeže Františka a přesunula setkání mládeže s biskupy z tradičního termínu před Květnou nedělí na uplynulý víkend.

V Ostravě-Porubě zaplnili mladí lidé velkou halu. Aréna RT Torax byla totiž svědkem jediné zastávky evangelizační Godzone tour v Česku. Účastníci prožili chvály i scénická vystoupení se svědectvími ze života s Bohem. Členové evangelizačního týmu, většinou sami mladí, mluvili o vysvobození ze závislostí nebo o hledání Boha pod tíhou depresí. Celý večer přenášela i TV Noe.

Diecézní setkání mládeže s biskupem Tomášem Holubem, které proběhlo v Plzni v pátek a v sobotu před slavností Krista Krále, se neslo v duchu synodální cesty. Setkání zahájila modlitba chval v kostele Nanebevzetí Panny Marie, která byla i streamovaná. Sobotní dopoledne bylo věnováno diskusím o synodě i zkoušce synodálního procesu.

Biskup Jan Vokál zase s mládeží v Hradci Králové sdílel své dojmy z nedávné cesty do Vatikánu: „Při setkání v rámci Ad limina apostolorum nám biskupům papež František zdůrazňoval, že sloužíme Bohu a předáváme lidem Boha, který nám je blízký, který je soucitný a který je něžný. A my se musíme při přinášení Boha ostatním chovat podobně. Musíme být druhým blízcí, musíme být soucitní a musíme laskavě a něžně jednat. V tomto pak napodobujeme Krista, když činíme to, co činil on.“

Světový den mládeže se konal také v Salesiánském středisku mládeže v pražských Kobylisích. „Celý program stál na dobrovolnících, kteří měli na starost jednotlivé workshopy – např. o křesťanství a politice, fotbalu, tanci nebo péči o duši – ale také oběd, kavárnu či přípravu liturgie. Mladí lidé mohli také pokládat otázky všem třem pomocným pražským biskupům – ptali se na synodu, rozlišování povolání nebo na nového pražského arcibiskupa,“ vylíčil P. Vojtěch Smolka, ředitel Arcidiecézního centra mládeže.