16.–22. listopadu 2021

Vyprávět život jako román

Kniha pod stromeček

16. 11. 2021

Vlastním nákladem vydal vsetínský spisovatel Jiří Miček román-dokument Život v mlýnském kole, ve kterém přibližuje životní zápas kandidáta blahořečení, někdejšího litoměřického biskupa Štěpána Trochty SDB.

image:Image „MARTYR CHRISTI“ – tedy Kristův mučedník je název monografie, kterou sestavil děkan pražské teologické fakulty Vojtěch Novotný o životě a odkazu kandidáta blahořečení P. Adolfa Kajpra SJ. I ten byl vězněn v Dachau – na snímku celá skupina českých duchovních po osvobození. Knihu vydalo nakladatelství Karolinum a kromě zevrubného poznání osudů, názorů a díla tohoto mimořádného kněze, který promlouvá i do dnešní doby, slouží i jako podklad k jeho beatifikačnímu procesu.
„MARTYR CHRISTI“ – tedy Kristův mučedník je název monografie, kterou sestavil děkan pražské teologické fakulty Vojtěch Novotný o životě a odkazu kandidáta blahořečení P. Adolfa Kajpra SJ. I ten byl vězněn v Dachau – na snímku celá skupina českých duchovních po osvobození. Knihu vydalo nakladatelství Karolinum a kromě zevrubného poznání osudů, názorů a díla tohoto mimořádného kněze, který promlouvá i do dnešní doby, slouží i jako podklad k jeho beatifikačnímu procesu. Snímek Wikimedia Commons

Mička již čtenáři KT znají jako autora knižních portrétů jiných hrdinských kněží zvláště z řad salesiánů. Několik medailonů přinášejí dva díly knihy Veteráni v bitvách o duše (2001 a 2003), kniha Neboj se a pojď! (1999) shrnuje rozhovory s Mons. Erichem Pepříkem, titul Josef Kubín: člověk v nesprávné době na správném místě (2012) je pak životopisem tohoto horlivého salesiána, román Slavík za mříží (2013) vypráví o P. Václavu Filipcovi, který se v 50. letech několik let skrýval před komunistickými úřady. Konečně fikce Strážce (2018) je příběhem římského vojáka, který se stal svědkem Vzkříšení.

Život v mlýnském kole kombinuje románové vyprávění s dobovými dokumenty, dopisy a úředními záznamy. Do Trochtova životního příběhu vstupujeme 15. březnem 1939, kdy je čtyřiatřicetiletý kněz ředitelem salesiánského ústavu v pražských Kobylisích. Hladce psané vyprávění nás provede válečnými roky, které Trochta prožil v koncentračních táborech, a nechá nás nahlédnout i do kněžského bloku v Dachau. Prožijeme osvobození a návrat vězněných kněží i opětovné utahování šroubů po komunistickém puči, vzestup P. Plojhara i zdánlivě marný boj arcibiskupa Berana. Se Štěpánem Trochtou – od roku 1947 již biskupem – usilujeme o vyjednávání s režimem, uchylujeme se s ním do internace a nakonec čelíme hrůze zatčení, krutých výslechů a uvěznění na Ruzyni, Pankráci či v Leopoldově.

V roce 1960 byl biskup Trochta amnestován. S autorem dále doprovázíme nemocného muže, kterého státní moc přesto dál sleduje a obtěžuje. „In pectore“ – v tajnosti je roku 1969 jmenován kardinálem, je přítomen pohřbu kardinála Berana. A 6. dubna 1974 jsme skrze řádky přítomni i okamžiku Trochtovy smrti, o kterou se smutně zasloužili komunističtí trýznitelé těla i ducha. Živé vyprávění, které je zároveň opřeno o detailní znalost fakt i porozumění těžké situaci pronásledované církve, dává plastický obrázek statečného člověka – ale také poznání charakterů lidí kolem něj, ať už se přiklonili na tu, či onu stranu.

Jiří Miček: Život v mlýnském kole aneb Kardinální případ Trochta (Jiří Miček 2021)