9.–15. listopadu 2021

Zase chceme koledovat

9. 11. 2021

Pandemie Charitu vycvičila, říká hlavní koordinátorka Tříkrálové sbírky GABRIELA VÍŠOVÁ. V řádu dnů dokázal loni v prosinci charitní tým připravit k běžnému koledování alternativní podobu sbírky. Nyní už se koledníci chystají na všechny scénáře.

image:Image Tříkrálové sbírky bude letos zapotřebí víc než kdy jindy.
Tříkrálové sbírky bude letos zapotřebí víc než kdy jindy. Snímek Alois Vašků / Člověk a Víra

Jak vypadají přípravy na Tříkrálovou sbírku?

Už nyní víme, že darů prostřednictvím Tří králů bude potřeba víc než kdy jindy. Pandemie, nyní krach energetických firem a strmě rostoucí ceny elektřiny i plynu nám plní dluhové poradny a služby pomoci pro osamělé maminky s dětmi i seniory. Poslední ranou je zmíněné zdražení energií, což spoustu lidí přibližuje nedostatku a chudobě, velmi zasaženou skupinou budou senioři. V Charitě se obáváme, že nám přibude hodně klientů, proto potřebujeme nutně podpořit síť našich služeb, které jsou financované z Tříkrálové sbírky a budou určitě čelit větší zátěži.

Loni zavřel lockdown koledníky v jejich domovech. Přesto byl výnos osmdesát milionů. Čím to?

Lidé si museli sami najít pokladničku někde uloženou nebo poslat peníze přes internet. Čili aktivita byla na dárcích. Ukázalo se, že Charita i Tříkrálová sbírka mají dobré jméno, že dárci přinejmenším tuší, že lidem v nouzi je právě v takových časech potřeba pomáhat. Také jsme zjistili, že když na to přijde, jsou lidé z Charity velice flexibilní. Někdy kráčí Charita k inovacím a změnám poměrně pomalu a dlouho. Loni jsme to ale dokázali zvládnout v řádu dní a všichni, včetně místních koordinátorů sbírky, se s tím dokázali poprat – ač třeba sami onemocněli, nebo jim dokonce zemřel někdo blízký. Patří jim velké poděkování. Doufám, že tentokrát bude průběh klidnější a přinese víc radostí než starostí.

Jaká tedy bude Tříkrálová sbírka 2022?

Koledovat chceme od 1. do 16. ledna, aby měli koledníci k dispozici tři víkendy. My v Charitě i naši dobrovolníci společně doufáme, že na koledu naše skupinky vyrazí. Poučeni z loňska jsme však připraveni i na variantu bez možnosti dojít ke dveřím našich dárců osobně. Zachovali jsme proto všechny alternativní možnosti přispění.

Můžete je připomenout?

Opět chceme v termínu sbírky rozmístit statické pokladničky. Kdybychom koledovat nemohli, bude jich více. Připravena bude online koleda prostřednictvím vlastní platební brány Charity na webu www.trikralovasbirka.cz. Pro online koledu se chystáme natočit již osvědčené požehnání. Letos jej chceme připravit s P. Juanem Provechem z kláštera augustiniánů u Sv. Tomáše v Praze. Je to nadšený koledník, který dává roky Tříkrálovce na pražské Malé Straně svým španělským temperamentem hezký šmrnc. Pro drobnější dary bude otevřena možnost přispívat prostřednictvím DMS. A jednotlivé Charity budou mít k dispozici své vlastní variabilní symboly pro místní zaměření sbírky. Připravujeme proto QR kódy, které budou odkazovat přímo na konkrétní účel.

Do koledy bude tedy možné přispět i takto?

Všechny naše charitní organizace budou moci při koledě využít platbu přes mobilem snímatelný QR kód elektronického bankovnictví. Na systému nyní pracujeme a během příštího týdne chceme všem našim organizacím jejich QR kód poslat. To proto, aby jej mohli umístit například do farních nebo obecních zpravodajů, na své tiskoviny, na webové stránky. K dispozici by měly být nejpozději od poloviny prosince. QR kódy pak budou oproti platební bráně fungovat jenom během ledna.

Už je jasné, jaké budou záměry na využití darů v regionech?

Jednotlivé regionální organizace Charity se zavázaly, že nejpozději do Štědrého dne umístí na web Tříkrálové sbírky své záměry. Během Vánoc už tedy bude jasné, na co která Charita v roce 2022 prostředky využije. Tentokrát chceme, aby byly k vidění průběžně i výsledky z darů online pokladničky a QR kódů. Programátoři na tom usilovně pracují.