19.–25. října 2021

19. 10. 2021

image:Image
Snímek ČTK

ARMÉNSKÉHO PREZIDENTA Armena Sarkisjana (druhý zleva) přijal papež minulé pondělí na osobní audienci. V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas pak prezident upozornil na nynější mocenské ambice Turecka, které mj. dosud oficiálně neuznalo sérii genocid Arménů z let 1915–1923 s asi 1,5 milionem obětí a tisíci zničenými památkami. Mimo boje o Náhorní Karabach, ve kterých Turecko podpořilo Ázerbájdžán, zasahují podle prezidenta turecké nároky i na území Kypru, Řecka, Libye či Sýrie. Požádal proto Vatikán o podporu a s kardinálem Gianfrancem Ravasim, předsedou Papežské rady pro kulturu, podepsal memorandum o spolupráci ve vzdělání, archeologii či mezi církvemi. Hovořil i se státním sekretářem Pietrem Parolinem a vatikánským „ministrem zahraničí“ Paulem R. Gallagherem.