19.–25. října 2021

Papež ruským katolíkům

Papež František

19. 10. 2021

Před 30 lety obnovil papež Jan Pavel II. správní celky katolické církve na území bývalého Sovětského svazu. Papež František minulý týden u této příležitosti zaslal poselství ruským katolíkům.

Vybídl je „pamatovat na dobro, které obdrželi od Pána a od ‚svatých odvedle‘ (jak papež často nazývá lidi každodenně žité víry i osobní statečnosti – pozn. red.), kteří vytrvali na cestě“. Ruské katolíky také povzbudil, aby byli „solidární se všemi, zejména s bratry a sestrami pravoslavné církve“, a to mj. při péči o nejpotřebnější lidi. V Rusku se ke katolictví hlásí asi tři čtvrtě milionu lidí (0,5 % obyvatel). V roce 1991 bylo na území moskevské správy jen šest farností, katolické komunity však fungovaly i jinde. Dvěma z tehdejších šesti kněží bylo přes 80 let. Desítek farností i duchovních povolání postupně přibývalo. V moskevské arcidiecézi, která je nejrozsáhlejší na světě (2,5 milionu km2) a žije v ní 70 tisíc katolíků v 62 farnostech, od loňska působí první biskup ruské národnosti, minorita Nikolaj Genadijevič Dubinin.