12. 10. 2021
|Požehnáním základního kamene oficiálně začala v neděli 10. října stavba nového kláštera a kaple sester karmelitek v Drastech u Prahy.
Sestry, které donedávna sídlily na Hradčanech, postupně přeměňují bývalý zemědělský areál ve svůj nový domov. Nyní bydlí ve zrekonstruované budově, která bude po postavení nového kláštera sloužit jako dům pro hosty. „V první polovině října, kdy slavíme naše dvě svaté Terezie (‚malou‘ a ‚velkou‘), začínáme nejdůležitější etapu obnovy areálu v Drastech, stavbu samotného kláštera s veřejnou kaplí sv. Terezie. Podepsaly jsme smlouvu s nově vybranou stavební firmou, předaly jí staveniště a v neděli jsme se po ranní mši sv. spolu s našimi přáteli a dobrodinci zúčastnili žehnání základního kamene a pozemku, kde bude náš klášter s kaplí stát. Je to pro nás výrazem, že tento dům i celý svůj život chceme budovat na Kristu a ve všem se s důvěrou – nejen po dobu celé stavby – opírat o něj,“ uvedla pro KT sestra Markéta, představená komunity.
Před zahájením stavby zkoumali místo archeologové, kterým pomáhali brigádníci vybaveni motykami a lopatami zarovnat a začistit terén pro budoucí stavbu. Střepy keramických nádob, které našli, pomohou archeologům datovat nalezené stopy odpadních a úložných jam, kůlových staveb a žlabovitých objektů. „Většina objektů patří do novověku a industriálního období, ale byly zachyceny i ze staršího středověku, tedy přibližně z 11. až 13. století,“ upřesnil Jiří Bernat z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech. K nejzajímavějším objevům patří zbytky středověké potravinářské pece, nalezené pod podlahou bývalého chléva se špýcharovým patrem.
Po vyhodnocení archeologických nálezů získají odborníci lepší představu o původní podobě a počátcích dvora. Existence Drast je doložena teprve od počátku 14. století.
Začištěný terén uprostřed dvora bude nyní nasnímán z malého dronu pro odbornou dokumentaci. Více o dalším postupu prací i pozvánky pro dobrovolníky na karmeldrasty.eu.