12.–18. října 2021

Z domova

12. 10. 2021

REKONSTRUKCE ARCIDIECÉZNÍHO MUZEA OLOMOUC uspěla v projektu Naše město 1991– 2021, který hodnotí architektonicky či urbanisticky nejkvalitnější soubory staveb uskutečněné v posledních 30 letech ve prospěch života obyvatel a návštěvníků měst v České republice. Ocenění předal kardinál Dominik Duka ve Španělském sále Pražského hradu. „Velmi nás těší, že jsme cenu získali,“ komentoval ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal, pod které Arcidiecézní muzeum spadá. Cenu převzal spolu s arcibiskupem Janem Graubnerem. Projekt Naše město 1991– 2021 pořádá Czech Architecture Week Praha ve spolupráci se Správou Pražského hradu a prezidentskou kanceláří.

NEKOSTEL JAKO EXPERIMENTÁLNÍ BOHOSLUŽBU se živou hudbou neboli „duchovní restauraci“ pro hledající zahájilo minulé úterý 5. října v pražském klubu Rock Café duo evangelických farářů youtuberů známých jako Pastoral Brothers – Jakub Malý a Karel Müller. „Praha je plná lidí se zájmem o to, co nás přesahuje, o víru, o Boha. Chladné stěny kostelů jsou jim ale cizí, a tak zůstávají poloprázdné,“ zdůvodňují organizátoři, ke kterým patří šéfredaktor nakladatelství Biblion Alexandr Flek, literární historik Martin C. Putna nebo farář David Balcar. Další setkání se konají po tři následující úterky vždy od 20 hodin, vstupné je dobrovolné.

CENU PRAHY 1 ZÍSKAL MONS. TOMÁŠ HALÍK. „Ceny udělujeme za významný počin, příkladnou službu či za celoživotní přínos Městské části Praha 1,“ vysvětlil starosta Petr Hejma. „Je moc milé, když člověk po tolika letech zaznamená uznání i doma, navíc v místě, kde žije a působí. Děkuji, moc si toho vážím,“ reagoval s úsměvem Tomáš Halík. Ocenění za své působení získává jinak především v zahraničí.

SOŠKU JEŽÍŠKA z konce 15. století našla žena při práci na zahradě v Křižanech. Poctivě ji odevzdala a od kraje tak dostane nálezné osm tisíc korun. „Soška je podle zákona o státní památkové péči majetkem Libereckého kraje a bude následně předána do sbírek Severočeského muzea v Liberci,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.