12. 10. 2021
|Jak reagovat na stárnutí populace, jak navzájem lépe komunikovat a jak svou službu rozvíjet? Také tyto otázky si kladla stovka nemocničních kaplanů, kteří se minulý týden sešli na Velehradě.
„Téma letošního vzdělávacího setkání nemocničních kaplanů znělo ‚Populace v Česku stárne‘. Souvisí s prodlužující se dobou dožití – a právě se starší populací pracují nemocniční kaplani nejvíce,“ vysvětluje letošní zaměření každoročního formačního setkání František Zakopal, národní koordinátor duchovní služby ve zdravotnictví při České biskupské konferenci.
Setkání se podle něj zaměřilo jednak na péči o seniory a také na komunikaci a jednání s nimi, takže došlo na okruhy, jako je péče o osoby s omezenou svéprávností, příprava na umírání a smrt, spirituální potřeby seniorů nebo potřeba odpustit a odpuštění zažít. „Mně se nejvíce líbila přednáška ‚Nechme se stářím inspirovat‘. V terapeutické praxi se totiž často snažíme právě o inspiraci, která by klienta vedla k žádoucí změně,“ dodává Zakopal.
Součástí setkání ve dnech 3. až 6. října byla také valná hromada Katolické asociace nemocničních kaplanů, na níž její účastníci hovořili o posílení vzájemné komunikace napříč republikou. „Chceme začít zmapováním potřeb jednotlivých nemocnic, tedy ‚zezdola‘. Nyní k tomu je vhodná doba, jelikož služba nemocničních kaplanů se také díky jejich excelentnímu výkonu během pandemie covid-19 dobře a naplno etablovala,“ upozorňuje Zakopal.
V souvislosti s pandemií přitom oceňuje i posílení ekumenické spolupráce. „Nyní se proto nabízí otázka, o které kaplani na letošním setkání nejv íce diskutovali, zda nenastává čas sloučení Katolické asociace nemocničních kaplanů a Asociace nemocničních kaplanů, která je složena z ostatních církví. K posunu může dojít i díky první ekumenické konferenci, která se uskuteční 14. října v Praze,“ říká a uzavírá: „V prvé řadě jde o to, abychom komunikovali, spolupracovali a vytvářeli společenství v duchu Ježíšových slov ‚Ať jsou všichni jedno‘ – i když v něčem můžeme mít trochu odlišné názory.“