Obsah:

Perspektivy|Názory|Komentář: Stíhání sexuálních deliktů v katolické církvi a posílení ochrany obětí

12. 10. 2021

Česká církev v září aktualizovala instrukci pro postup v případech zneužívání. Jak se v posledních letech vyvíjel postoj církve v této palčivé otázce?

Církev si stále více uvědomuje, že celospolečenský problém sexuálního zneužívání nezletilých a zranitelných osob nemíjí ani ty, kteří se snaží jít za Kristem, a co je nejhorší, ani ty, kteří mají ostatní vést silou svého příkladu, tedy duchovní a zasvěcené osoby. Proto zdokonaluje legislativu, aby byla schopna takovémuto nepřípustnému jednání předcházet, a pokud k němu přesto dojde, delikventy účinně stíhat. Jakkoliv je toto jednání trestným činem i podle zákonů většiny států světa, církev se nespokojuje pouze se stíháním státními orgány, ale má svůj vlastní soudní a správní aparát, který tyto věci nezávisle vyšetřuje a trestá.

Původně podle Kodexu kanonického práva z roku 1983 církev považovala za trestné porušení 6. přikázání Desatera duchovním s osobou mladší 16 let. Tyto trestné činy měli šetřit biskupové ve svých diecézích. Protože se ukázalo, že jednotliví biskupové měli k řešení této problematiky odlišný přístup, rozhodl Jan Pavel II. dne 30. dubna 2001 v motu proprio Sacramentorum sanctitatis tutela vyhradit tyto případy Kongregaci pro nauku víry. Rovněž posílil ochranu starších obětí tím, že trestným činem se stala všechna jednání duchovních proti 6. přikázání s osobou mladší 18 let. Biskupové jsou povinni každou informaci o spáchání trestného činu jim podřízeným knězem prověřit a oznámit Kongregaci pro nauku víry, která pak věc prošetří a rozhodne o trestu.

V roce 2010 Kongregace prodloužila promlčecí lhůtu u jí vyhrazených trestných činů na 20 let. U sexuálních trestných činů se počítá až od dovršení zletilosti oběti. Kongregace je navíc oprávněna lhůtu v konkrétním případě prodloužit, takže delikvent může být stíhán i za jednání, které je z hlediska státního práva již promlčené.

Aby se sjednotil postup biskupů jednotlivých biskupských konferencí, vyzvala je Kongregace k vypracování směrnic pro jejich území. Česká biskupská konference proto přijala v roce 2015 Společnou směrnici ČBK a Konferencí vyšších řeholních představených v ČR pro postup v případech trestných činů pohlavního zneužití osoby mladší 18 let duchovním či laikem v rámci činnosti církve, podle které je prováděno předběžné šetření, tedy prověřuje se oznámení o spáchání trestného činu, jehož výsledky se předávají Kongregaci pro nauku víry. Směrnice garantuje jednotný postup a spravedlivé prošetření případu, respektující práva poškozených i osob, proti kterým se řízení vede. Rovněž se zabývá spoluprací biskupů a řeholních představených v preventivních opatřeních. Zavádí všeobecnou oznamovací povinnost těchto trestných činů církevním představeným i pro laiky.

Dne 7. května 2019 vydal papež František motu proprio Vos estis lux mundi, ve kterém přesněji definuje trestné činy duchovních proti 6. přikázání Desatera a stanoví oznamovací povinnost pro duchovní a členy řeholních institutů a společností apoštolského života vůči představeným, kteří se dovědí o spáchání takovéhoto trestného činu duchovním nebo zasvěcenou osobou. Dokument zavádí pojem zranitelné osoby a šířeji se věnuje péči o oběti. Také předpokládá spolupráci se státními orgány při vyšetřování. Ve prospěch této spolupráce pak 3. prosince 2019 papež František vydal Instrukci o důvěrnosti kauz, kterou vyňal tyto kauzy z papežského tajemství, aby církev mohla se státními orgány sdílet své poznatky.

Změny obecného práva si vyžádaly revizi směrnice z roku 2015, která byla dne 22. ledna 2020 nahrazena Instrukcí o postupu biskupů a vyšších představených při předběžném šetření některých trestných činů proti 6. přikázání Desatera na území ČR. Za účelem efektivního prošetření věci klade důraz na větší spolupráci mezi církví a státními orgány činnými v trestním řízení, zavádí postupy, jež mají chránit oběť před rizikem vzniku druhotné újmy, a rovněž garantuje práva podezřelého na spravedlivý proces. Instrukce konkretizuje způsoby oznamování sexuálních deliktů církevním představeným. Pro jejich přijímání jsou určeni generální vikáři a vyšší představení.

Nová doporučení Kongregace pro nauky víry (Vademecum) a změna 6. knihy Kodexu kanonického práva si vyžádaly novelizaci Instrukce, která vstoupí v účinnost 8. prosince 2021. Novela počítá s trestností laiků za tyto trestné činy a umožní rovněž některé úpravy postupu v diecézích podle jejich místních podmínek.

Autor je církevní právník, vyučuje na Cyrilometodějské teologické fakultě v Olomouci, předsedal komisi pro vytvoření Instrukce.

Předchozí článek Následující článek