12.–18. října 2021
Doma

Stáří jako inspirace k aktivitě

Doma

12. 10. 2021

Je ráno prvního říjnového pátku a v královéhradeckém chrámu Nanebevzetí Panny Marie se schází pozoruhodná společnost: příslušníci té nejstarší generace církve a děti. Při mši svaté je vítá apoštolský nuncius Charles D. Balvo.

image:Image Senioři královéhradecké diecéze s vedoucí jejich pastoračního centra Veronikou Čepelkovou zahájili setkání modlitbou za mladé lidi.
Senioři královéhradecké diecéze s vedoucí jejich pastoračního centra Veronikou Čepelkovou zahájili setkání modlitbou za mladé lidi. Snímek Jiří Bittner

„Jsem váš vrstevník, tedy i jeden z vás. Letos jsem oslavil sedmdesátiny,“ zdraví původem americký arcibiskup zaplněný chrám v češtině, které se drží nejen při mši svaté, ale také při následné přednášce v Novém Adalbertinu, kde program pokračuje. Jeho pozdrav v chrámu sice patří seniorům, kteří do centra diecéze přijeli ze všech jejích končin, ale společnost jim dělají i děti z místní církevní základní školy. Pro seniory připravily drobné dárky v podobě motýlů – symbolické poděkování za jejich život, ale také za jejich předchozí modlitby za děti a mladé lidi. Místní Diecézní centrum pro seniory totiž mezigenerační vztahy v církvi podporuje – podle vzoru papeže Františka, který také letos poprvé vyhlásil Světový den seniorů.

Třetina účastníků bohoslužeb

V celé zemi tvoří lidé nad 65 let téměř 33 % návštěvníků bohoslužeb. Přesto je u nás samostatné pastorační centrum pro seniory v Hradci Králové raritou. „U jeho zrodu stál P. Karel Moravec, který považoval vznik pastoračních programů zaměřených na starší generaci za důležitý právě proto, že je to velká skupina účastníků našich bohoslužeb. V ostatních diecézích se jim věnují v rámci center pro rodinu, protože jsou její nedílnou a důležitou součástí. My jsme ale dospěli k tomu, že je třeba jim věnovat zvláštní péči, a proto pro ně chystáme speciální programy a třeba i toto setkání,“ vysvětluje generální vikář Jan Paseka. Centrum vede Veronika Čepelková, která potvrzuje: „Chceme seniorům věnovat ze strany církve maximální pozornost, ale využít také jejich potenciálu. Počítáme s nimi jako s pomocníky,“ zdůrazňuje.

I proto je na 1. říjen připravený celodenní program s názvem „Stáří jako inspirace k aktivitě“. Jako první vystupuje s přednáškou apoštolský nuncius Balvo a věnuje se zejména významu vztahů mezi generacemi (část jeho proslovu níže). Papežský velvyslanec se však osvědčuje nejen jako lektor, ale mikrofonu se na závěr pro potěšení přítomných ujímá i jako zpěvák jednoho z černošských spirituálů. Teoložka Kateřina Lachmanová se pak věnuje pilířům duchovního života seniorů: víře, naději a lásce. Po polední přestávce mezi seniory přichází ještě Mons. Josef Suchár z Neratova a s reflexí na téma „S každým z nás se počítá“ se k účastníkům setkání obracejí manželé Marie a Pavel Klimešovi. Odpoledne pak uzavírá benefiční vystoupení královéhradeckého dětského sboru Jitro. Výtěžek z něj putuje do Domácího hospice Setkání v Rychnově nad Kněžnou.

Obousměrná péče

Cílem setkání však není jen vzájemné povzbuzení či prohloubení duchovního života, jak zdůrazňují organizátoři. „Pastorace seniorů nemůže spočívat na péči o ně. Usilujeme o jejich aktivizaci, protože nám mají mnoho co dát: kromě pozitivní energie a úsměvů také moudrost a životní zkušenost. Často jsou na úrovni i spirituálně, a tak jejich duchovní zralosti bychom měli umět využít ve farnostech,“ vyzdvihuje Veronika Čepelková. Právě proto centrum, které vede, stojí na čtyřech pilířích: podpora spirituálního života, manželského života, mezigeneračních vztahů a práce s animátory seniorů. Posledně jmenovaní jsou ti nejaktivnější, které nedávno zesnulý jezuita P. Jan Rybář označoval za „životabudiče“. „Říkal o nich, že jsou to ti, kdo přinášejí ducha do společenství, těší druhé a pracují s nimi ve farnostech, společenstvích a klubech. My bychom rádi, kdyby se zapojili všichni senioři, nejen animátoři. Chtěli bychom je povzbudit, aby se nebáli působit v rodinách i ve svém okolí – proto jim nabízíme formaci a vzdělávání,“ uzavírá vedoucí centra.