5.–11. října 2021

Křesťan volí bez nenávisti

Z domova

5. 10. 2021

Už tento týden v pátek a v sobotu 8. a. 9. října rozhodnou voliči o novém složení Poslanecké sněmovny, z níž vzejde nová vláda.

Volby do dolní komory našeho parlamentu jsou důležitým tématem pro každého křesťana, jak upozorňuje také Česká biskupská konference. „Křesťan by neměl volit jen podle osobních preferencí, ale měl by mít vždy na zřeteli obecné dobro, a tím i křesťanskou lásku k bližnímu. Je třeba dobře rozmýšlet nad prezentovanými volebními programy a prohlášeními, abychom nepodporovali ty, jejichž úmysly jsou v rozporu s katolickým učením, například v oblasti morálky, spravedlnosti či záměry Stvořitele s člověkem,“ uvedli čeští a moravští biskupové v předvolební výzvě zveřejněné už před několika týdny.

Nenechat se strhnout těmi, kteří rozdmýchávají strach

K účasti ve volbách vybízí i Ekumenická rada církví, která zastupuje křesťanské církve. „Doufáme, že ve svém svědomí věřící zohlední, kdo z kandidátů skutečně zastává důležité lidské a duchovní hodnoty: respekt k druhému, spravedlnost, poctivost, touhu po pravdě a soucit. Věříme, že naše naděje, která je zakořeněna v Bohu, se nenechá strhnout těmi, kteří chtějí rozdmýchávat strach a nenávist. Varujeme před těmi, kteří se mohou slovy zdánlivě hlásit ke křesťanským hodnotám, jejich činy ale vypovídají o opaku,“ stojí v prohlášení z minulého týdne.

Víře a politice se KT věnoval v minulých vydáních, například sérií analýz a komentářů k důležitým otázkám i tématem o politice jako poslání pro křesťana (viz KT 40). Poslední část třídílné předvolební ankety přinášíme i v aktuálním KT.