5.–11. října 2021

Svatý Václav, symbol soucitu

Z domova

5. 10. 2021

Oslavy svátku sv. Václava se konaly minulé úterý nejen tradičně ve Staré Boleslavi, ale i v Římě či ve Václavovicích na Ostravsku, kde si připomínali 20. výročí posvěcení kostela. Při příležitosti svátku národního patrona udělil také předseda Senátu medaile 15 osobnostem.

Podle kardinála Dominika Duky, který celebroval poutní mši ve Staré Boleslavi, je sv. Václav nejen součástí historie, ale také symbolem. „Symbolem moudrosti, rozvážnosti, vzdělanosti a soucitu i ochoty pomoci. Ano, zanechal po sobě pověst spravedlivého, statečného a obětavého vládce, který ví, že vládnout znamená sloužit, nepohrdat druhým a hledat v druhém tvář toho, jehož kříž nosí na přilbici a na prsou medailon Madony s Ježíškem,“ řekl kardinál ve svém kázání.