5.–11. října 2021

Jak vystoupit z anonymity

5. 10. 2021

Jak dobře poznat své farníky? Trávit s nimi čas, věnovat jim pozornost, ale také si udělat jejich seznam. I přes obtíže s jeho (za)vedením totiž takový adresář může přijít vhod.

Podobnou zkušenost udělal už před více než deseti lety za svého působení v Přerově P. Pavel Hofírek. „Farníkům jsem dával k vyplnění stručný formulář s kontaktními údaji a také s kolonkami pro datum narození, zaměstnání nebo možností napsat něco o sobě i v čem jsou ochotní ve farnosti pomáhat. Počítal jsem s tím, že ne všichni vyplní vše, ale doufal jsem, že naprostá většina se zapíše aspoň stručně,“ říká.

Adresář mu podle jeho slov pomohl mimo jiné pochopit, kdo s kým je příbuzný, a řadu farníků také potěšilo přání k narozeninám. „Jako velmi užitečné hodnotím to, že těm, kteří souhlasili, jsem e-mailem posílal týdenní ohlášky: věděli tak, co se ve farnosti děje, i když třeba danou neděli nebyli na mši svaté ve svém kostele,“ shrnuje kněz a dodává: „Myslím, že to přispívalo k větší sounáležitosti, a cenil jsem si i toho, že takový zápis byl jasným přihlášením se k farnosti a vystoupením z anonymity.“

Nástroj pro udržení kontaktu

Bývalý přerovský farář, který dnes působí v Rožnově pod Radhoštěm, ale připouští i negativní stránky snahy o podobnou databázi. „Kromě té hlavní překážky, kterou je nařízení o ochraně údajů známé pod zkratkou GDPR, je to i smutná zkušenost, že ne všichni farníci adresář přijali v dobrém. A navíc nejde jen o to kontakty získat, ale ještě těžší je udržovat je aktuální,“ říká P. Hofírek a uzavírá: „Přesto stále pokládám za správné, aby farnosti takový adresář měly. V nové farnosti mi chybí a během covidu jsem si opakovaně posteskl, že nemám možnost oslovit farníky přímo, jak jsem byl zvyklý.“

Právě zkušenosti z koronaviru přitom na jiném místě vedly k zavedení nástroje, který podobnou databázi supluje alespoň zčásti. „V době pandemických opatření mi farníci doporučili aplikaci Telegram pro chytré mobily a počítače jako rychlý způsob rozesílání zpráv: člověk nezadává žádné údaje, jen si stáhne aplikaci a přihlásí se k odběru farního kanálu,“ popisuje kyjovský farář P. Vladimír Mrázek a doplňuje: „Přihlášeno je teď kolem padesáti lidí, o informace se ale často dělí s dalšími rodinnými příslušníky. Před nedělí jim rozesílám nejdůležitější farní oznamy a jednu myšlenku z liturgických textů. Je to velice užitečný nástroj, jak lidem dát vědět, čím farnost žije.“