5. 10. 2021
|Ztráta blízkého člověka patří k jedné z nejtěžších v životě člověka. Bez ohledu na to, jaké stanovisko k otázce smrti zaujímáme, nikdy se na ni nejde vnitřně zcela připravit.
Může se stát, že budeme čelit situaci, kdy odchod blízkého člověka bude pozvolný – například v důsledku nevyléčitelné nemoci – a my se budeme rozhodovat, jestli jej svěřit do rukou zdravotníků v nemocnici, nebo zvolit přirozenější a důstojnější cestu: být s ním až do posledního dechu v místech, která jsou mu nejbližší, doma.
PAHOP, Zdravotní ústav paliativní a hospicové péče se sídlem v Uherském Hradišti, vychází vstříc lidem, kteří mohou a chtějí pečovat o své nejbližší v rodinném kruhu domácího prostředí.
Hlavní činností je specializovaná zdravotní péče pro nevyléčitelně nemocné pacienty. O nemocné pečuje multidisciplinární tým, který tvoří lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovník, pečovatelky, psycholog a podle přání klienta i duchovní. PAHOP je podporou rodinám, které chtějí pečovat o své nejbližší v prostředí jejich domova a tento vzácný, vyhraněný čas, který nemocným zbývá, prožít v kruhu se svými nejbližšími. Zdravotní služby mobilního hospice jsou zajištěny nepřetržitě 365 dní v roce, 24 hodin denně a jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.
Většinou se lidé domnívají, že se tato péče týká občanů ve vyšším věku, ale pravdou je, že klienty má PAHOP ve všech věkových kategoriích včetně nejmenších pacientů. Důkazem je příběh třiadvacetiletého Ondry, který bojoval se zákeřnou nemocí pět let. Nejdříve byl pacientem dětské onkologie, kde prodělal chemoterapii a spoustu dalších lékařských zákroků. Bohužel byl nádor natolik zhoubný, že léčba nezabírala a muselo se přistoupit k amputaci levé nohy. Za nějakou dobu se začaly objevovat metastázy na plicích, a tak následovaly další operace, po kterých byla ukončena léčba směrující k jeho uzdravení. Ondra zůstal odkázaný na kyslík a jeho stav se nadále zhoršoval. Nastala chvíle, kdy bylo nutno rozhodnout, jestli zůstane v nemocniční péči, kde se o něj budou starat cizí lidi, nebo si jej rodina vezme domů a vše bude zvládat sama s pomocí pracovníků domácí hospicové péče.
Na doporučení známých oslovila Ondrova maminka zdravotní ústav PAHOP, aby jí byl podporou v péči o nemocného syna. Za Ondrou domů začali jezdit zdravotníci hospice a poskytli mu kvalitní zdravotní péči, medikaci a vybavení zdravotnickými přístroji, jako by byl v nemocnici. Hospicové sestry se staly svým laskavým a empatickým přístupem součástí rodiny. Ondrovi bylo díky péči domácího hospice PAHOP umožněno dožít svůj život důstojně, při vědomí a v kontaktu se svými nebližšími. PAHOP je nemocnice doma.
LUDMILA MALÁ, PAHOP, Uherské Hradiště