28. září–4. října 2021

Papež: Nezavírejme dveře těm, kdo přicházejí s nadějí

Ze světa

28. 9. 2021

Už 107. Světový den migrantů a uprchlíků si církev připomněla v neděli 26. září.

Po modlitbě Anděl Páně papež vyzval, abychom nezavírali dveře těm, kdo přicházejí s nadějí na nový život. „Jsme povoláni stavět svět, který stále více lidí zahrnuje a nikoho nevylučuje,“ uvedl a pozdravil zástupce organizací, které se starají o migranty a byly přítomny polední modlitbě na náměstí sv. Petra. Vyzval je pak, ať si prohlédnou sousoší s uprchlíky, při kterém stál jeho iniciátor kanadský kardinál Michael Czerny SJ, papežův poradce a rodák z Československa, jehož emigrující rodina je zde také znázorněna.

Letošní poselství pod názvem „Na cestě ke stále početnějšímu ‚my‘“ František zaměřil na bratrství: „Kéž Bůh dá, aby po tom všem (pandemii) už v naší mentalitě nebyli ‚oni‘ a ‚tamti‘, nýbrž jen ‚my‘“ (celé na cirkev.cz). Na lidi nucené opustit domov pamatovala také Arcidiecézní charita Praha při mši sv. v kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána.

Na nesnášenlivost, diskriminaci, rasismus a xenofobii, kterým migranti čelí, upozornil ve videoposelství do OSN vatikánský „ministr zahraničí“ arcibiskup Paul Gallagher: „Rasismus spočívá v mylném a zlovolném tvrzení, že někteří lidé mají menší důstojnost než jiní. To nejen nectí pravdu, že všichni lidé se rodí svobodní a rovní v důstojnosti a právech, ale také základní etickou výzvu setkávat se v duchu bratrství.“ Připomněl tak 20. výročí Durbanské deklarace k potírání rasové netolerance.