28. 9. 2021
|Zástupci 20 zemí střední a východní Evropy – včetně obětí zneužívání v církvi – hledali minulý týden ve Varšavě cesty, jak v tomto regionu chránit nezletilé a zranitelné dospělé.
Konferenci s názvem „Naše společné poslání – chránit Boží děti“ pořádaly 19.–22. září Papežská komise pro ochranu nezletilých a Polská biskupská konference. Zúčastnilo se jí 80 lidí a z Česka přijel také biskup Zdenek Wasserbauer. „Zaznělo, že už existují průzkumy dokládající, že pokud se o zneužívání více mluví, má to vliv na potlačení tohoto negativního společenského jevu,“ uvedl pro KT biskup Wasserbauer, který má při ČBK na starost agendu prevence zneužívání. Obsáhlou přednášku online měl Mons. Tomáš Halík, seminářů ve skupinách se účastnili nemocniční kaplan P. Marek Drábek OPraem., psycholog Jaroslav Šturma či zástupkyně laiků a mluvčí ČBK Monika Klimentová. Jezuita Adam Żak SJ, ředitel Centra pro ochranu dětí na univerzitě Ignatianum v Krakově, upozornil na specifika vybraného regionu. „Církve tu byly (za totality – pozn. red.) vystaveny často krutým represím. Náboženská výchova mládeže byla zakázána či omezena. To mělo silný vliv na sebepochopení zdejších křesťanů a jejich vztah k těm na druhé straně železné opony. V mnoha srdcích se zrodil pocit morální nadřazenosti. (…) Postoje, které se ve společnostech podřízených diktatuře praktikovaly jako sebeobrana, vytvořily mentalitu, která s pádem komunismu nezmizela. Případným pachatelům dává ochranu (…), ale není ničím jiným než klerikalismem, na který poukazují papežové Benedikt XVI. a František,“ varoval.
Že je třeba případy zneužívání řešit, už kvůli hodnověrnosti svědectví církví z dob pronásledování, zdůraznil při zahajovací mši sv. kardinál Seán P. O‘Malley. V roce 2003 po velkém americkém skandálu (viz kniha i film „Spotlight“, které on sám doporučuje) převzal vedení bostonské arcidiecéze a od roku 2014 předsedá Papežské komisi pro ochranu nezletilých. Kardinál zvláště vypíchl roli novinářů deníku The Boston Globe, kteří tehdy síť systematického krytí zneužívání odhalili: „Pomohlo nám to pochopit, že máme skrytou rakovinu, se kterou musíme něco dělat, jinak nás zabije. Nechci se vrátit do církve svého mládí, kdy jsme žili v blažené nevědomosti.“
Krokem vpřed by nyní podle německého jezuity a uznávaného odborníka P. Hanse Zollnera, který prevenci zneužívání vyučuje na Papežské gregoriánské univerzitě, mohlo být zveřejňování každoročních zpráv z daných zemí o tom, jak místní církve řeší případy a pracují s oběťmi i pachateli.