28. 9. 2021
|KRÁTCEKOLÍNSKÝ ARCIBISKUP KARDINÁL RAINER MARIA WOELKI zůstává v úřadě, na pár měsíců ale půjde do ústraní. Papež František přijal jeho žádost, aby mohl od poloviny října do počátku postního období trávit čas v duchovním usebrání mimo diecézi. Nadále s ním však počítá pro jeho úřad. Letos v červnu proběhla v kolínské arcidiecézi apoštolská vizitace, která prověřovala složitou pastorační situaci způsobenou případy zneužívání. Potvrdila, že kardinál se nedopustil zatajování těchto případů ani nejednal v rozporu se zákonem, a naopak prokázala jeho „odhodlání řešit zločiny zneužívání, starat se o oběti a podporovat prevenci“, stojí v prohlášení apoštolské nunciatury v Německu. Vizitátoři však v kardinálově jednání shledali i „velké chyby“, podobně jako u dvou pomocných biskupů Dominika Schwaderlappa a Ansgara Puffa. Arcidiecézi prozatím jako apoštolský administrátor sede plena povede pomocný biskup Rolf Steinhäuser. Papež František kardinála Woelkiho přijal k dlouhému osobnímu rozhovoru ve Vatikánu v polovině září.
K URYCHLENÍ PROCESU AMNESTIE vyzval běloruské úřady tamní apoštolský nuncius arcibiskup Ante Jozić. Kázal při mši na celonárodních oslavách ke 30. výročí obnovy struktur běloruské katolické církve 17. a 18. září v mariánském chrámu v Bjalyničy na východě země. „Jsem vděčný úřadům, že se rozhodly vyhlásit na Den národní jednoty amnestii a propustit třináct vězňů,“ řekl nuncius. „Proces je však třeba urychlit, aby se rodiny mohly znovu spojit a lidé se vrátit ke své práci a modlitbě,“ dodal. Režim prezidenta Lukašenky zadržel od počátku loňských protestů proti volebním machinacím na 7000 lidí včetně duchovních a řada z nich je dosud vězněna, desítky osob jsou nezvěstné. Den národní jednoty se v Bělorusku letos slavil poprvé, a to 17. září, na upomínku vstupu Rudé armády do Polska roku 1939. Ten totiž podle Lukašenky odstartoval existenci novodobého Běloruska.
NOVÉHO PATRIARCHU má arménská katolická církev. Po letos v květnu zemřelém Řehoři Petru XX. Ghabrojanovi se jím stal Rafael François Minassjan (74), dosavadní titulární arcibiskup arménské Cézareje v Kappadokii a ordinář pro arménské katolické věřící ve východní Evropě. Přijal jméno Rafael Petr XXI. Minassjan. Pochází z Libanonu. Po působení v rodné zemi spravoval např. arménské farnosti v USA a spoluzakládal a vedl katolickou televizi Telepace Armenia. Při cestě papeže Františka do Arménie (2016) byl jeho průvodcem. František novému patriarchovi zaslal dopis, kde jej ujistil o blízkosti trpícím křesťanům v Libanonu a Sýrii, kde také arménská církev působí, a požádal jej o zachování tradice velkých arménských světců a rozvíjení bratrství a ekumeny.