21.–27. září 2021

Svátky svatých

Doma

21. 9. 2021

Podle čeho jsou svatí vybíráni do liturgického kalendáře? Proč někteří mají přednost před jinými?

Slovo „kalendář“ má latinský původ. „Kalendami“ lidé dříve označovali první den v měsíci římského kalendáře. V tento den sbor nejvyšších kněží oznamoval datum pohyblivých svátků následujícího měsíce. S nimi byly spojeny termíny, kdy mají dlužníci zaplatit své dluhy a kdy se na jaké božstvo obrátit. Křesťané tento zvyk „pokřtili“.

S kalendářem vydávala každá místní církev tabulky. Upozorňovaly dopředu, kdy budou Velikonoce, spolu se seznamem výročních památek mučedníků nebo světců, kteří byli v místní církvi uctíváni. Všichni svatí byli zapisováni do „martyrologia“. Jednotlivá jména byla připsána ke dni výročí – ať už se liturgicky slavila veřejně, nebo soukromě.

Zapsáni do liturgického kalendáře byli jen někteří, a to ze tří důvodů: a) oslavujeme v nich Boží milost, která v nich zvítězila; b) vidíme v nich živé spojení křesťana ve stavu svatosti a Krista; c) učíme se v důvěrném vztahu s nimi spojovat s utrpením a vítězstvím Kristovým. Den památky světce je dnem narození pro nebe. Není-li známo, bývá den oslavy spojen s nalezením nebo přenesením jeho ostatků. Kongregace pro liturgii v Římě určuje zápisem do Římského kalendáře, kdy mají být uctíváni a zda mají celocírkevní, nebo teritoriální význam.

A podle čeho je odstupňována důležitost liturgických dnů jako slavnost, svátek nebo památka? Kromě patronů diecézí a kostelů mají být ctěni ti svatí, kteří měli k diecézi zvláštní vztah – narozením, delším pobytem, úmrtím. Jsou ctěni zvláště na místech, kde odpočívají jejich těla. Tento vztah k místu, kde Boží lid uchovává v paměti jejich svědectví pro náš vnitřní život, zohledňují biskupové při své žádosti o schválení kalendáře pro danou místní církev. Podobná zásada platí i pro řeholní společenství.