14. 9. 2021
|„Když si připomínáme 20. výročí teroristických útoků z 11. září 2001, jsme v srdci se všemi, kteří v tento den ztratili své blízké. Modlíme se za ztracené nevinné životy i za truchlící a za mnohé, kteří si z těchto útoků stále nesou rány – fyzické, emocionální i duchovní.“
Těmito slovy se připojil předseda Americké biskupské konference José H. Gomez k celonárodní připomínce nejhorších teroristických útoků v dějinách USA. Prohlášení vyšlo na webu episkopátu usccb.org. Právě před 20 lety zaútočili teroristé z islamistické sítě al-Káida unesenými letadly na cíle v New Yorku a Washingtonu. Útok, který otřásl celým světem, si vyžádal takřka 3000 životů a zkázu dvou ikonických věží newyorského Světového obchodního centra (WTC).
„Byl to temný den zkázy a smrti, ale vzpomínáme také na hrdiny – na první pomocníky, hasiče, policisty, záchranářské týmy. Mnozí z nich položili ve službě svým bližním život. Toto násilí, které se zrodilo z nejhoršího zla v lidském srdci, ukázalo také to nejlepší v naší lidskosti,“ navázal arcibiskup Gomez a dodal: „Mrtvé ctíme tím, jak žijeme. Kéž nás všechny Bůh inspiruje k hledání společenství, smíření a společného cíle.“
Úctu k obětem, poděkování záchranářům i výzvu k národní jednotě, „která je naší největší silou“, vyslovil také prezident USA Joe Biden. Tisíce lidí uctily zemřelé na místech útoků mj. minutou ticha nebo čtením všech jejich jmen.
„Ten den jsme přišli o 343 hasičů. Od té doby jsme ztratili další dvě stovky kvůli souvisejícím nádorovým onemocněním. Nikdy nezapomeneme na tyto lidi a na jejich velké oběti,“ zavzpomínal pro agenturu CNA P. Tom Colucci. Někdejší newyorský hasič měl 11. září 2001 právě po noční směně a vracel se domů, když mu zazvonil telefon. Pak už si vzpomíná hlavně na zřícené věže WTC a hromady sutin, ze kterých se z kolegy snažili vyprostit těla. „Bylo to naprosto zničující. Spousta našich chlapů byli mladí lidé, s rodinami, ale všichni jsme prostě táhli za jeden provaz. Většina z nás byli katolíci. Víra nám pomohla tím projít,“ říká Colucci.
Jednou z obětí byl i kaplan newyorských hasičů P. Mychal Judge. Podle Colucciho vzpomínek právě uděloval v severní věži poslední pomazání umírajícímu, když jej zavalily trosky. Fotograf agentury Reuters pro budoucnost zachytil okamžik, kdy skupina záchranářů vynáší mrtvé knězovo tělo; snímek si vysloužil označení „novodobá Pieta“.
„Kdekdo se ptá: Kde byl ten den Kristus? Nemohl ta letadla zastavit? Ale vy jste Kristovo tělo viděli: všichni, kdo přišli ten den na pomoc, země, která se semkla – to bylo Kristovo tělo,“ zdůraznil Colucci. Příklad P. Mychala a dalších kněží na troskách WTC jej přivedl k tomu, že se nakonec sám po odchodu na odpočinek stal katolickým knězem. V roce 2016 přijal svěcení jako první hasič ve výslužbě ve státě New York a od té doby každoročně 11. září slouží na Manhattanu mši svatou.
Na místě, kde stávaly věže WTC, je dnes památník obětí a muzeum, v těsné blízkosti pak kaple sv. Pavla z roku 1760, která při útocích zůstala jako zázrakem takřka nedotčená a stala se jedním z center improvizované pomoci. Při svých cestách do USA místo navštívili dva papežové – Benedikt XVI. v roce 2008 a František v roce 2015.
Mši svatou za všechny oběti 11. září slavili nyní u příležitosti 20. výročí také Češi. V pražském chrámě Panny Marie před Týnem ji celebroval biskup Jan Baxant. Zopakoval tak pietu, kterou tamtéž sloužil před dvaceti lety vzápětí po útocích, tehdy ještě jako týnský duchovní správce.