14.–20. září 2021

14. 9. 2021

image:Image
Repro KT

S JEANEM-PAULEM BELMONDEM (†88) SE ROZLOUČILI FRANCOUZI při pohřebních obřadech 10. září v pařížském kostele Saint-Germain-des-Prés. Za „věřícího, ač nepraktikujícího“ se označil slavný herec ve svém životopise. Celý život se ale hlásil ke katolicismu. „Na mé cestě mi pomohla víra – víra v nadřazenou entitu, zaměřenou na dobro,“ zní jedno z mála Belmondových veřejných vyjádření k tomuto tématu. Vzpomínal také na některé výrazné kněze, kteří ho ovlivnili. Jednoho pak ztvárnil i na filmovém plátně – mladého kněze Léona Morina (na snímku) ze stejnojmenného dramatu z roku 1961, založeného na oceňované knize spisovatelky Béatrix Beckové. Belmondo byl za svou postavu mladého faráře doprovázejícího rozporuplnou vdovu nominován na ocenění BAFTA.