14.–20. září 2021

V centru byla eucharistie

Ze světa

14. 9. 2021

Slavnostní mší svatou se stotisícovou účastí poutníků z celého světa vyvrcholil 12. září v Budapešti 52. Mezinárodní eucharistický kongres. Předsedal jí papež František, který tu otevřel svou apoštolskou cestu do středu Evropy.

image:Image „Ne vždycky bývá radost z víry vidět navenek, v Budapešti ale byla téměř hmatatelná. Byla tak živá, že účastníky skutečně dokázala duchovně obnovit. Stěží se někdo mohl vrátit domů tou radostí nedotčen,“ ohlíží se za eucharistickým kongresem biskup Jan Vokál.
„Ne vždycky bývá radost z víry vidět navenek, v Budapešti ale byla téměř hmatatelná. Byla tak živá, že účastníky skutečně dokázala duchovně obnovit. Stěží se někdo mohl vrátit domů tou radostí nedotčen,“ ohlíží se za eucharistickým kongresem biskup Jan Vokál. Snímek Hana Frančáková

Dny mezi 5. a 12. zářím byly v Budapešti naplněny modlitbou, bohoslužbami či přednáškami k prohloubení eucharistické víry. V areálu výstaviště Hungexpo vystoupili duchovní, řeholníci a řeholnice i laici z řady zemí světa – mezi nimi arcibiskup Ria de Janeiro kardinál Orani Joao Tempesta, bagdádský patriarcha kardinál Louis Raphaël Sako či myanmarský kardinál Charles Maung Bo a také český primas kardinál Dominik Duka. Osobním svědectvím přispěl mj. maďarský prezident János Áder, který je katolík. Eucharistie byla průsečíkem množství témat, která na Hungexpu zazněla, ať už šlo o obnovu farního společenství skrze eucharistickou adoraci, o vztah mezi křesťanskou liturgií a židovskou obětí, o eucharistickou úctu v pastoraci Romů anebo o svědectví protestantské kazatelky, která skrze setkání s Kristem v Nejsvětější svátosti konvertovala ke katolicismu.

Jako cestu z krize víry v současné Evropě eucharistii představil lucemburský kardinál Jean-Claude Hollerich SJ, předseda Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE). „Víra v Evropě se stala malým plamínkem, kterému v některých oblastech našeho kontinentu hrozí, že se zcela vytratí,“ popsal kardinál Hollerich podle agentury CNA. „Po staletí byla nesena kulturními strukturami, nyní již tímto ‚křesťanským světem‘ nesena není a kolísá. Víra však není živena jen kulturou, ale především svým objektem – živým Bohem, jenž je zároveň jejím zdrojem. A jejím cílem je pak navázat vztah s Bohem skrze modlitbu a účast na svátostech,“ vysvětlil kardinál a dodal: „Na poušti našeho života býváme v pokušení se své víry vzdát nebo ji omezit na své malé lidské měřítko. Naše víra proto musí být živena – a jaký pokrm by byl vhodnější než eucharistie, sám Ježíš v srdci našeho života?!“

Za Evropu křesťanskou

O krizi světa ohrožovaného ideologiemi promluvil kardinál Duka a zdůraznil: „Mezinárodní eucharistický kongres je díkůvzdáním Kristu, oslavou toho, který je jedinečným způsobem schopen dát svůj život za druhé – a to je jeho vítězství.“ Zhruba stovka poutníků přicestovala z Česka, kromě kardinála Duky také královéhradecký biskup Jan Vokál. „Právě v eucharistii vidíme, jaký náš život má být: v Kristu, který se obětuje a daruje všem radost,“ poukázal biskup Vokál v homilii při mši svaté pro české poutníky. Vyzdvihl také slova řečníků kongresu – varování italského kardinála Angela Bagnasca před pastí sekularismu, kdy i věřící nakonec „žijí, jako by Bůh nebyl“, a výzvu kardinála Hollericha: „Nesmíme hledět zevnitř Evropy přes zavřené dveře a chránit si klidný tok života, ale musíme myslet i na ty, kteří klepou na dveře Evropy zvenčí, protože zde hledají naději. Na ty, kteří mají hlad, utíkají před válkou, před násilím a pronásledováním. Nám křesťanům, kteří máme žít milosrdně podle vzoru Kristova, to nemůže být lhostejné. Jak kardinál říkal: Přimlouvám se za Evropu milosrdnou, za Evropu křesťanskou, za Evropu samaritánskou,“ shrnul biskup Vokál, který je Hollerichovým místopředsedou v COMECE.

„Česká výprava se vracela v duchu ústředního tématu a motta setkání: Potkej Ježíše v Budapešti! Přesně tak jsme to tam prožili,“ ohlédla se pro KT účastnice a spoluorganizátorka pouti Hana Frančáková. „Zažili jsme sílu společenství, sobotní den s rodinami na ostrově sv. Markéty, navštívili baziliku sv. Štěpána. Potkávali jsme při tom křesťany z celého světa,“ vylíčila. V sobotu večer se česká výprava zúčastnila i průvodu se svícemi centrem Budapešti. „Se světly v rukou jsme následovali Ježíše v procesí. Na alegorickém voze vezl kardinál Erdő a někdejší ceremonář papeže Jana Pavla II. Pietro Marini (prezident Papežského výboru pro mezinárodní eucharistické kongresy) Nejsvětější svátost. Poté jsme přijali požehnání a odešli ‚následovat Krista každý svou životní cestou‘, jak zaznělo,“ popsala Frančáková.

Svatý otec František přicestoval kongres uzavřít v neděli 12. září. Sešel se s biskupy, představiteli ekumeny a maďarských Židů, hovořil také se zástupci maďarské vlády, s nimiž podle Vatican News diskutoval o roli církve v Maďarsku, podpoře rodiny a ochraně stvoření. Mši svatou na náměstí Hrdinů pak slavil jako „statio orbis“ – liturgii, která symbolicky shromažďuje celou církev kolem Pánova stolu. Koncelebrant biskup Jan Vokál pro KT uzavírá: „Papež připomněl, že cesta každého křesťana nezačíná jakýmsi krokem vpřed, což je v dnešní společnosti poněkud protežovaný postoj, ale naopak velikým vykročením vzad, zpátky k Pánu, ke svému původci. Člověk se v duchu evangelia zříká sám sebe, svých časných ambicí a svého hříchu, aby se následováním Krista vracel k Bohu.“